Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Afrika Araştırmacıları Derneği, Afrika Koordinasyon ve Eğitim Merkezi ve Anadolu Ajansı iş birliğiyle düzenlenen Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı, Esenler Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezinde başladı.

Programa, Yurtdışı ve Akraba Toplulukları Başkanı Abdullah Eren, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksü, AFAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kavas, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz konuşmacı olarak katıldı.

Afrikalı medya temsilcilerine yönelik medya eğitimleri verilmesi amaçlanan programın açılış konuşmasını Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz yaptı.

Cengiz, Deniz Feneri Derneği olarak çeyrek asırdır insanlara hizmet sunduklarını belirterek, "Türkiye'nin tüm illeri ve Dünyanın 70 ülkesine insani yardımlar ulaştırdık" dedi.

Mehmet Cengiz, Türkiye'nin hem devlet olarak hem millet olarak insanlığın vicdanının sesi olduğunu söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

BİZ MEDENİYETİMİZİ SİLAHIMIZIN UCUNDA DEĞİL TARİHİMİZDE GÖRÜRÜZ

"Türkiye gittiği hiçbir yere sömürgeleştirmek için gitmemiştir" diyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksü sözlerine şöyle devam etti:

"Biz oraya Afrika'nın yer altı kaynakları ve değerlerini sömürmek için değil kardeşlik için gideriz.Biz medeniyetimizi Batılılar gibi silahımızın ucunda değil tarihimizde görürüz ve gittiğimiz her yere inancımızla gideriz" dedi.

 

Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı

21-12 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilecek Afrika Medya Temsilcileri Eğitim programında yeni/eski medya, algı yönetimi dersleri, siyaset ve medya eğitimleri yer alacak.Programa Afrika ülkelerinin medya/iletişim bölümlerinden mezun olmuş ya da medya kuruluşlarında çalışmakta olan 20 Afrikalı gazeteci katılacak.