Emniyetin reyting operasyonuyla gündeme gelen AGB'nin kurucularından Hilmi Köksal Alişanoğlu, bazı medya kuruluşlarının, izlenme oranlarının yüksek gösterilmesi için 20 yıldır ölçüm şirketlerine baskı yaptığını söyledi.

Buna uzun süre direndiğini belirten Alişanoğlu, "Ancak direncimiz yetmedi. Dayanamayacağımızı anlayınca 1994'te şirketi yok pahasına devrettik." dedi.

Emniyetin, televizyonların izlenme oranlarının ölçümünde usulsüzlük yapıldığı ve bu sayede haksız kazanç elde edildiğine ilişkin iddialar üzerine başlattığı operasyon, gözleri reyting izleme şirketlerine çevirdi. Tartışmanın odağındaki AGB'nin kurucuları arasında yer alan işadamı Hilmi Köksal Alişanoğlu, reyting ölçüm şirketlerine bazı medya kuruluşlarının 20 senedir baskı yaptığını öne sürdü. Alişanoğlu, 1989 yılında kurdukları AGB'yi baskılara dayanamayarak 1994'te yok pahasına devrettiklerini söyledi.

Bir reyting ölçüm şirketi sahibi işadamının başından geçenleri konu edinen 'Komünist İşadamı' kitabının yazarı Hilmi Köksal Alişanoğlu, Emniyet'in operasyonunu Zaman'a değerlendirdi. "O kadar çok kurum, o kadar çok yapımcı şirketin üzerinde oynuyor ki." diyen Alişanoğlu, sırf bu sebeplerden dolayı en son çare olarak AGB'yi devrettiklerini aktardı. Medyanın yıllardır ölçüm şirketlerine baskı uyguladığını iddia eden Alişanoğlu, 'Komünist İşadamı' kitabında bu baskıları detaylarıyla anlattığını ifade etti. Kendi kurduğu şirketin bugüne kadar kasıtlı bir şey yaptığına inanmadığını dile getirirken, denek listelerinin yıllardır baskı ve şiddetle ele geçirildiğini kaydetti.

1992 yılında da listelerin medya tarafından ele geçirildiğini belirten Alişanoğlu, o dönemde yaşananları şöyle anlattı: "1991 yılında bir televizyon kanalı reytinglerinin düşük olduğu gerekçesiyle üzerimize geldi. 'Reytinglerimizi düzeltin.' dediler. Daha sonra PTT ile birlikte baskına geldiler ve bizden listeleri istedi. Biz de PTT'ye bu listeyi verdik. Ancak bir zaman sonra aynı televizyon kanalı yine 'Reytinglerimiz düşüyor.' diyerek üzerimize geldi ve bize bir toplantıda 'Listeleriniz dışarıya sızıyor.' diyerek listeleri gösterdiler. O liste bizim üzerinde el yazımızın bulunduğu ve PTT'ye verdiğimiz listeydi. O yıl operasyonları durdurmak zorunda kaldık."

Hilmi Köksal Alişanoğlu, medya kuruluşlarının baskıları üzerine devrettikleri AGB'nin daha sonra da itibarını kaybettiğini ifade etti. Kitabında, son günlerde gündemi meşgul eden televizyon reyting ölçümü ve ölçümler sırasında yapılan hileleri detaylı şekilde ele aldığını hatırlatan Alişanoğlu, kurucusu ve ortağı olduğu Bileşim, Bileşim Medya ve AGB'de yöneticilik görevlerinde bulunmuştu.

ZAMAN