Neden?

Çünkü Türkiye’de ezan, namaza davetin de ötesinde tıpkı bayrak gibi bağımsızlığın bir sembolü olarak görülür, değerlendirilir.

*

İşte bu nedenle Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul’da yapılan gece yürüyüşünde ezanın protesto edilip ıslıklanması iddiasının üzerinde önemle durulması gerekir.

*

Ben de öyle yaptım.

Olayın nasıl gerçekleştiğini anlamak için farklı açılardan çekilmiş görüntüleri defalarca izledim.

Çıkardığım sonucu, iki maddede özetliyorum:

*

- MADDE BİR: Yürüyüş yapanlar, ezan okunmadan önce ne yapıyorlarsa ezan okunmaya başlayınca da aynısını yapmaya devam ediyorlar gibi. Yani ezana yönelik özel bir protestoları yok gibi. Şöyle söyleyeyim: Ezanın üzerine ıslık gelmiyor, ıslığın üzerine ezan geliyor gibi.

*

- MADDE İKİ: Çekimleri yukarıdan yapılan videolarda sanki ezanın sesi, bütün yürüyüşçüler tarafından kolaylıkla işitiliyormuş gibi algılanıyor. Oysa yürüyüşçülerin büyük çoğunluğu, kendi çıkardıkları uğultudan ezanın sesini fark edemiyorlar bile. Yani videolar, bu açıdan aldatıcı olabilir.

*

Yani benim görebildiğim kadarıyla öyle çok net, çok bariz, çok tartışmasız bir ezan protestosu ya da ezan ıslıklaması söz konusu değil.

En azından kuşkuyu gerektirecek hususlar var.

Belki yürüyüşe katılanlardan bazıları, ezanın başladığını fark ederek ıslıklarını ve uğultularını arttırmış olabilirler ama bu da yürüyüşe katılanların büyük çoğunluğunu “ezan protestocusu”durumuna düşürmez.

*

O yürüyüşte...

- Açılan pankartlardan nefret etmek... Hakkınızdır!

- Dile getirilen talepleri kabul edilmez bulmak... Hakkınızdır!

- Bazı pankartları ahlaki açıdan yargılamak... Hakkınızdır.

Ama hakkaniyeti ve adaleti elden bırakmaya asla hakkınız yoktur!

*

Çünkü “Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe ve haksızlığa sevk etmesin”talebi, Kuran’ın talebidir. 

 

ELİN ALMANININ PKK TOPLANTISINDA NE İŞİ VAR?

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu ne demişti?

Şunu demişti:

“Avrupa’da, Almanya’da terör örgütünün toplantılarına katılıp da ondan sonra Antalya’da, Bodrum’da tatil yapanlar var ya... Onlar için de tedbir aldık. Hadi gelsinler bakalım, havalimanlarından içeri girsinler.”

*

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Soylu’nun bu sözleri üzerine Antalya’da yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Yurtdışından gelen turistler de terörist olacakmış! Bilmem ne toplantılarına katılıyorlarmış! Türkiye’ye geldiklerinde yakalayıp karakola götürecekmişiz. Akla bak! Elin Almanından ne istiyorsun?”

*

Kemal Kılıçdaroğlu’nun en büyük sorunu...

“Elin Almanından ne istiyorsun?” diye sormaya heves ettiğinin yarısı kadar... “Elin Almanının PKK terör örgütü toplantısında ne işi var?” diye sormaya heves etmemesidir.

Devamını Oku