Son dönemde enflasyonun da yükselmesiyle sebze ve meyve fiyatlarında artış yaşanıyor. Tezgahlarda fiyatların yükselmesiyle birlikte vatandaşlar artık kilolarla değil, yarım kilo ve tane tarzı alışveriş yapmaya başladı.

Cumhuriyet'in haberine göre, Büyükçekmece Kapalı Pazarı'ndaki esnaf müşteri açlığından ve maliyet artışlarından şikâyet ederken, vatandaş da pahalılıktan dert yandı. Halk artık pazara alışveriş arabasıyla değil daha çok poşetle gidiyor. Kriz yüzünden insanların para harcamak istemediğini belirten esnaf pazara getirdikleri ürünlerin bitmemesinden şikâyet ediyor.

Büyükçekmece Kapalı Pazarında bakliyat satan Ethem Tetik, iki işte çalıştığını ancak ailesini geçindirecek kadar para kazanamadığını belirterek, “Cevizin kilosunu yerinden 20 liradan alıyorum, 25 liradan satıyorum, kâr edemiyorum. Aldığım malı çoğu zaman satamıyorum elimde kalıyor. Böyle giderse pazarcılığı bırakacağım. Çünkü kazandığım kiraladığım pazar yerine ve ürünü getirme maliyetine bile değmiyor” ifadesini kullandı. 

 

 

 

Kaynak: Yeniçağ