Çanakkale Savaşı'nda ölen Anzak askerlerini anmak için 3 bin kadar Avustralyalı ile Yeni Zelandalı, Anzak Koyu'nda toplandı. Şafak ayinine Yeni Zelanda Başbakanı da katıldı. Anzaklar atalarını, Türk dostlarıyla birlikte andı.

Sabah'tan Hasan Ay, Recai Kömür, Gürkan Düzenli yazdı... Dünyanın öteki ucundan, 95 yıl önce Çanakkale Savaşı'nda çıkarma yaptıkları koyda yaşamını yitiren dedelerini anmak için, soğuğa mesafeye aldırmadan geldiler... Ve o günlerde, dedeleriyle tarihin en kanlı ama bir o kadar da 'centilmen' savaşlarından birine tutuşan milletin torunlarıyla, yan yana, omuz omuza, "kahramanlarını" anıp dua ettiler. Her yıl olduğu gibi Anzak Koyu'nda buluşan yaklaşık 3 bin Avustralyalı ve Yeni Zelandalı, 95 yıl önce çıkarmada can veren atalarını gözyaşları ve gurur içinde andı. Şafak Ayini'nde konuşan Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce, Atatürk'ün sözlerine atıfta bulunarak, "Burada Gelibolu'nun sıcak bağrında olmaktan daha büyük onur olamaz" dedi. Yeni Zelanda Başbakanı John Key ise "Bugün barış içinde, eski düşmanlar şimdi eski dostlar olarak onları anarken kenetlenmiş bulunuyoruz" diye konuştu.

ALKOL ALMAK YASAK...

Önceki gün öğle saatlerinden itibaren otobüslerle Anzak Koyu'na gelen Anzaklar, önce dedelerinin mezarlarını ziyaret etti. Bol bol fotoğraf çektirip dua ettiler. Anzak Şehitliği'nde duygu dolu anlar yaşanırken, Anzaklar daha sonra şafak ayininin yapılacağı alana geçti. Alkol alınmasının yasak olduğu tören alanına girişte tüm katılımcılar x-ray cihazından geçti. Battaniyelerine sarılarak ayin saatini bekleyen Anzaklar, bu sırada sinevizyonda Çanakkale savaşlarıyla ilgili belgeselleri izledi. Seyyar tuvaletlerin kurulduğu alanda, atlı jandarma ekipleri de güvenliği sağladı. Anzak Koyu'ndaki şafak ayini saat 05.00'de başladı.

'ASLA UNUTULMAMALI'


Törende konuşan Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce, Atatürk'ün, Çanakkale Savaşları'nda yaşamını yitiren yabancı ülkelerin askerlerine yönelik söylediği, "Uzak diyarlara evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır" sözlerine atıfta bulunarak, "Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar adına burada, Gelibolu'nun sıcak bağrında evlatlarımızın huzur içinde yattığı bu topraklarda hitap etmekten daha büyük onur olamaz" dedi.

Anzak Günü
'nün hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini de vurgulayan Bryce, "Bu bir anma, saygı, şükran günüdür. Bu bizim bugün kim olduğumuz, birlikte yaşadığımız ve el üstünde tuttuğumuz değerler ve ortak olarak umduğumuz, olması için çabaladığımız değerler hakkındadır" şeklinde konuştu.

Yeni Zelanda Başbakanı John Key ise Gelibolu'ya ilk kez geldiğini ve Yeni Zelandalı gençlerle birlikte olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Key, Anzaklar'ın savaş sırasındaki koşullarının çok zorlu olduğunu belirterek, "Fakat bu savaş ulusal kimlik bilincinin oluşmasında önemli bir rol oynadığından Yeni Zelandalılar'ın olduğu kadar Avustralyalılar'ın da hafızasına kazınmıştır. Türk tarihini de biçimlendiren bir zamandır. Gelibolu kahramanı Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu başkanı olmuştur" dedi.

ATATÜRK HATIRLANDI


Şafak törenine Türkiye'yi temsilen katılan subaylar da Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934 yılında Çanakkale Savaşları'nda yaşamını yitiren yabancı ülkelerin askerlerine yönelik söylediği şu sözleri, Türkçe ve İngilizce okudu: "Uzak memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar; burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlarda evlatlarını harbe gönderen analar, göz yaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır." Rahibin ettiği dua ve çelenklerin konulmasının ardından 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda milli marşlarının çalınmasıyla da şafak ayini sona erdi. Resmi heyetlerin ayrılmasının andından koyda toplananlar da alana çiçekler bıraktı.

YALNIZ ÇAM

Törenin bitmesinin ardından Avustralya ve Yeni Zelandalılar, yaklaşık 3.5 kilometre yürüyerek bir sonraki törenin yapıldığı Lone Pine (Yalnız Çam) anıtına geçti. Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce, Kanlısırt olarak bilinen bölgedeki törenin açılışında yaptığı konuşmada, buradaki düzlük alanda hayatını kaybedenlerin, şimdi burada bulunan tek bir Halep çamının yakınlarında bir arada yattığını hatırlatarak şöyle konuştu: "Buradaki savaş o kadar çetin ki iki tenis kortu büyüklüğündeki alanda 4 gün süren acımasız kırım ve kan dökme boyunca, 4 binden fazla Türk ve 2 bin 200'den fazla Anzak hayatını kaybetti. Savaşta kurşunlar, süngüler, dipçikler ve hatta yumruklar kullanıldı. Kardeşlik duygusu Avustralyalıları burada bir araya getiriyor." Anzak törenleri, 57'nci Alay Şehitliği'nde yapılan törenlerle sona erdi.