AşıYI reddeden insanların sayısı her yıl artıyor. Bu rakam 2011 yılında 183 iken, 2016’da 12 bine, 2017’de ise 23 bine çıktı. Uzmanlar aşı reddi konusunda kırmızı alarm verirken, bu duruma neden olan en büyük etkenin sosyal medyada yer alan yanlış bilgiler olduğunun altı çizildi.

Aşılanmamış çocuklar kadar aşılanmış çocukların da sağlığını tehdit eden aşı reddi konusunda uzmanlar endişeli. Özel bir üniversitede Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi olan Gökçe Çiçek, insanların, sosyal medyada karşılarına çıkan her bilgiye inanmayıp sorgulayıcı yaklaşması gerektiğini vurguladı.

Aşıların zararlı olmadığına fakat bazı yan etkilerinin olabileceğine dikkat çeken Çiçek, “Zarar vericilik söz konusu değil. Ateş, döküntü gibi yan etkilerle karşı karşıya kalınabiliyor. Ancak bağışıklama ile kişi ya ilgili hastalığa hiç yakalanmıyor ya da yakalansa bile ölümle sonuçlanabilecekken hastalığın hafif belirti ve bulgular ile atlatılması sağlanmış oluyor” şeklinde açıklamada bulundu.Aşı reddine devam edilirse büyük salgınların kapıda olduğunu söyleyen Çiçek, “Ebeveynlerin aşı reddi kendileri için verdikleri bir karar değil, küresel anlamda hepimizi etkiler nitelikte. Sağlık çalışanlarının ebeveynlerin neden aşı reddine gittiğini sorgulaması ve onların itirazlarını dinleyip en doğru bilgiyi ulaştırması konusunda hassasiyet göstermelerini rica ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Birgün