İtalya'nın Torino kentinde düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda Almitu Bekele Degfa, 8 dakika 46.50 saniyelik derecesiyle zafere ulaştı. 31 yaşındaki Bekele, böylece Avrupa Salon Şampiyonası'nda zafer yaşayan ilk Türk atlet oldu. Daha önce Süreyya Ayhan, 2002 yılında açık havada Avrupa Şampiyonluğu yaşamıştı.

Yarışın ilk yarısını lider geçen milli atlet, sonraki bölümde üçüncülüğü kadar gerilese de son metlerde yaptığı müthiş atakla en yakın rakibinin 1.28 saniye önünde altın madalyaya ulaştı. Bekele aynı zamanda 3000 metre bayanlarda yeni Türkiye rekorunu kırdı. Portekizli Sara Moreira 8 dakika 48.18 saniye ile gümüş, İrlandalı Mary Cullen ise 8:48.47 ile bronz madalyanın sahibi oldu.

Almitu Bekele 1998 yılında ENKA tarafından Türkiye'ye getirildi. İşin ilginç yanı o zaman 20 yaşında olan Bekele'nin yanında 15 yaşındaki Elvan Abeylegesse de vardı. Ancak sonrasında Etiyopya'daki nişanlısının hasretine dayanamayan Bekele geri döndü. Evlenen ve anne olan Bekele 2 yıl önce geri döndü. Dönüşünden itibaren Elvan'ın eski hocası Ertan Hatipoğlu'nun nezaretinde çalıştı.

Geçen yıl Pekin'de düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda 5 bin metrede Elvan'ın ikinci olduğu finalde 7. sırayı aldı Bekele. Şubat ayında İstanbul'da düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros müsabakalarında Üsküdar Belediyesi formasıyla son dönemin geçilmeyen ismi Kenyalı Linet Masai'ye nal toplattı.

Dünya Kadınlar Günü'nde bir sporcu annenin başarısı olması açısından da müthiş anlamlı bir sonuç yaşandı. Bu arada 4x400 bayan bayrak takımımız 5. sırayı elde etti.