İstanbul Çekmeköy Belediyesi, belediyecilik işlemlerinde yapılan kayıt işlemlerinin otomasyon sistemine aktarılmasında yaşanan zaman ve iş gücü kaybının ortadan kaldırılması amacıyla “Dijital Kalem” dönemi başlattı.

Belediyeden yapılan açıklamada, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın mali desteği ile hayata geçirilen proje ile belediye hizmetlerinde yapılan kayıt işlemlerinin otomasyon sistemine aktarılmasında yaşanan zaman ve iş gücü kaybının ortadan kaldırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Sıradan bir tükenmez kalem görünümünde olan dijital kalem ile kağıda alınan şikayet ve talep notlarının, başvuru formları, denetim tutanakları gibi materyallerin otomatik olarak bilgisayara aktarıldığı kaydedilen açıklamada, bu sayede verilerin kaybolması ya da aktarım sırasında yapılabilecek hata riskinin sıfıra indirildiği ifade edildi.

Açıklamada, verilerin aktarım işlemleri tanımlanmış cep telefonları ya da USB aktarım kablosu ile yapıldığı belirtilerek, kriminal inceleme laboratuvarlarında da kullanılan akıllı kalemler sayesinde imza karşılaştırması ve personelin yer, zaman ve rotasyon bilgilerinin doğrulaması gibi işlemlerin de yapılabildiği vurgulandı.

Saniyede 84 kare fotoğraf çekebilen dijital kalemlerle 4 saat durmaksızın yazı yazılabildiği kaydedilen açıklamada, “Magicpaper” adı verilen noktalardan oluşan özel bir kağıt üzerine yazılan her türlü detayı depolayan dijital kalemlerin 3 bin sayfalık veriyi hafızasında saklayabildiği belirtildi.

AA