Bayrampaşa Bilgi Merkezi öğrencileri aylardır yürüttükleri çalışmanın finalini başarıyla gerçekleştirdiler.

Bilgi Merkezi öğrencileri Van depreminden etkilenen kardeşleri için çıkarmakta oldukları Hayal Treni’ne özel bir sayı eklediler. Ön kapakta “Yüreğim Kocaman Tam Ortasında Van”, arka kapakta “Biz Bütün Bir Kalbiz!" yazan dergide masallar, şiirler, öyküler yazdılar. Sevgiyi, paylaşımı, sabrı anlatan yazıların yanına, okuyup beğendikleri kitapları, sevgiyi paylaştıkları oyuncakları da eklediler.

Yaptıklarıyla yetinmeyen öğrencileri daha önceden “Seyirci Kalamayız” tecrübelerine dayanarak, öğretmen ve ailelerini harekete geçirdiler. Düzenledikleri kermes sayesinde toplanan yardımlarla defter, kalem, boya kalemleri alarak, Vanlı kardeşleri için bir kırtasiye seti oluşturdular.

Setleri özenle ambalajlayıp kolilere yerleştirdiler ve 27 Mart Salı günü yapılan tören sonrası kolileri kamyona taşıdılar.

Törende, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Ak Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Cemil Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kenan Kırali hazır bulundular. Belediye Başkanı Atila Aydıner yaptığı konuşmada, bu anlamlı çalışmanın, aynı zamanda, bir karakter eğitimi olduğunu belirterek, yardımı alanlardan çok yapanların buna ihtiyacı olduğunu belirtti.

Öğrenciler adına yapılan konuşmada Elif Ece Özmen şöyle dedi:
 

Üşüyen kardeşim!
Ayazda kalmış, acılarla yoğrulan kardeşim. Yüreği 7.2 şiddetinde sallanan kardeşim. Evinin sıcaklığında, anne şefkatinden kopmuş olan kardeşim. Büyük demirler, büyük duvarlar arasında nefes almaya çalışan kardeşim.
Üzülme! Sakın üzülme!
Hayatta her şey geçicidir. Kırılan, koparılan, üzüntü veren, her işin, her olayın onarılması mümkündür.
Biraz zaman!
Yaşadığınız duyguları, büyüklerden daha çok biz anlarız, ben anlarım. Çünkü en çocuğum. İsteklerimiz aynı, isteyeceklerimiz aynı…
Sevgiye muhtacız. Belki de sevmeye!
Aslında yaşadığımız olaylar bir kâbus. “Yaşadığımız”… Sen ağlarken ben de ağlarım. Sen üşürken ben de üşürüm. Hatta sen ölürken ben de yıkılırım.
Sakın üzülme kardeşim. Ağlama!
Gözünden akacak yaş, bu ülkede sel olur gider.
Hayalin, sevinç bahçelerinde oynamak olsun. Bir ağacın altında kitap okumak olsun.
Çünkü biz bütün bir kalbiz.
Sen kırılırsan biz kırılırız.