Bu yıl 74'üncüsü düzenlenen ve İtalya'nın siyasi birliğini sağlayışının 150. yıl dönümüne adanan Maggio Musicale Fiorentino Festivali, dün akşam Ferzan Özpetek'in yönetmenliğini üstlendiği, İtalyan besteci Giuseppe Verdi'nin Aida operasıyla açıldı.

Yönetmen Özpetek'in, Hintli şef Zubin Mehta ve sahne tasarımının iki Oscarlı ismi Dante Ferretti gibi dünyaca ünlü isimlerle birlikte hazırladığı Aida operasına ilgi yüksekti. Biletlerin günler öncesinde tükendiği kaydedilirken, gösterim sonrasında, oyuncular ve yönetmen Ferzan Özpetek, izleyiciler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Türkiye'den de pek çok davetlinin geldiği gecede, İtalya Kültür Bakanı Giancarlo Galan, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil ile eşi İnci Akil, Floransa Valisi Paolo Padoin ve belediye başkanı Matteo Renzi, eseri protokol locasından izledi.

Gösterimin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, "Bir Türk büyükelçisi olarak Ferzan Özpetek'in yeni başarısına tanıklık etmekten gurur duyuyorum" dedi.

Özpetek'in Aida'yı o karanlık hallerinden kurtardığını ifade eden Akil, "Ferzan Özpetek'in getirdiği çok değişik bir reji yorumu vardı. Perde arasında konuştuğum bütün kişiler, hakikaten Ferzan'ın Aida'ya bir aydınlık, yeni bir yorum getirdiğini ve o karanlık Aida'dan çok daha aydınlık, çok daha çekici bir Aida'ya geçtiğimizi söylediler" diye konuştu.

Özpetek'in eserde, Adıyaman'daki Nemrut Dağı'nda bulunan ve MÖ 62. yılında Kommagene Krallığı tarafından yapılan heykel başlarını kullanmasını hoş sürpriz olarak niteleyen büyükelçi, tam bir başarı gecesi olduğunu belirtti.
 

cnnturk.com