Bu soğuk köy Rusya´nın kuzeydoğu kesiminde yer alıyor.

Oymyakon´da kış aylarında hava sıcaklığı eksi 52 ila eksi 78 derece arasında değişiyor.

Rusya´nın kuzeydoğusundaki Yakut Özerk bölgesinde bulunan Oymyakon´da 600 kişi yaşıyor.

Dünyanın en soğuk köyü olarak bilinen Oymyakon´da ortalama sıcaklık eksi 47 derece olarak ölçülüyor.

Bir okul ve sağlık kliniğinin bulunduğu köyde kış aylarında elektronik cihazlar ve otomobilleri kullanılamıyor.

Sıcak dediysek öyle bildiğiniz gibi değil.
Isı Temmuz´da bile en fazla eksi 15 dereceye çıkıyor.

Yazın bölgeye gelen turistler sayesinde gelirini artıran köylüler böylece civardaki şehirlerden kış için gerekli ihtiyaçlarını satın alabiliyor.

Bu sebeple de Aralık ayında sadece 3 saat güneş ışığından faydalanabilirken yaz aylarında 21 saate kadar güneş görmekte. Köy, deniz seviyesinden 741 metre yükseklikte yer alıyor.

Oymyakon´da hava şartları ne kadar kötü olursa olsun köylüler bölgede yaşamaktan memnun olduklarını söylüyor.

Burada en zor işlerden biri ölüleri gömmek. Önce donmuş zemin sıcak kömürle yumuşatılıyor, ardından iş makineleriyle kazılıyor.

Isınmanın sadece odun ve kömürle yapıldığı köyde kış mevsiminde inşaat yapmak neredeyse imkansız. İş makineleri ancak sıcak kömürle ısıtılarak kazı için uygun hale getiriliyor.

ANTARKTİKA kıtası üzerinde yer alan yaklaşık 4 bin metre yüksekliğindeki Dome Fuji dağında sıcaklık -91 derece olarak kaydedildi.

-91 derecenin birkaç dakika içinde insanın gözlerini, burnunu hatta akciğerlerini bile dondurabilecek olduğundan bilim adamları gelişmiş uydu teknolojisi sayesinde ölçüm yapabildi.

Araştırmayı yapan merkez uyduyla sadece 1 kilometre karelik bir alanda, fırtınasız bir günde ölçüm yapılabildiği için sıcaklığın daha da düştüğü zamanlar olduğunun tahmin edildiğini ifade etti.

Bundan önce yapılan en düşük sıcaklık Rus bilim adamları tarafından yine Antarktika kıtasında 1983´te -89 derece olarak ölçülmüştü.

Yerleşimin olduğu bölgeler arasında ise en düşük sıcaklık Rusya´nın Oymyakon köyünde -71 derece olarak kaydedilmişti.