İşte İsa Tatlıcan'ın yazısındaki o bölüm...

Can Dündar, 2001 yılının hemen başında Sabah Gazetesi’nden Milliyet’ transfer olmuş...

Yani Başbakan Erdoğan’ın iktidar hayali kurduğu günlerde, Can Dündar da yeni bir yolculuğa başlamış. 2013 yılına kadar kesintisiz olarak Milliyet’te yazmaya devam etmiş.

Hasan Cemal ise 1998 yılında Sabah’tan Milliyet’e geçmiş. Cemal’in Milliyet macerası da 2013 yılında sona ermiş.

İki yazarda 11 yıllık AK Parti iktidarının tamamında hiçbir sansüre uğramadan, siyasi baskılara maruz kalmadan yazılarını yazmış.  

DEMİRÖREN MEDYAYA NEDEN GİRDİ?

Doğan Yayın Holding bünyesindeki Milliyet ve Vatan gazeteleri Demirören Grubu’na geçince gazetelerde taşlar birdenbire yerinden oynamış.

Merak ettiğim bir şey var.

Para ve futbol dışında kendisinden tek bir kelime duymadığımız Yıldırım Demirören’in birdenbire medyaya özel ilgi duymasının sebebi nedir?

Demirören’in yıllardır içinde sakladığı bir gazetecilik aşkı vardı da biz mi bilmiyorduk?

Aslında cevabı hepimiz biliyoruz.

Demiören Grubu’nun enerji ihalelerindeki pazarlık gücünü arttırmak için medyaya girdiğini herhalde Türkiye’de duymayan yoktur.

Gerçek amacınız gazetecilik yapmak değil, medyayı kullanarak ekonomik güç elde etmek, siyasiler karşısında pazarlık gücünüzü arttırmak olursa, hükümetin rahatsız olduğunu düşündüğünüz her durumdan vazife çıkarırsınız.

 Bunu yaparkende gazetenin markası zarar görmesin diye bütün sorumluluğu siyasi iktidarın üzerine yıkmaktan çekinmez, kamuoyunda “hükümet medyaya baskı uyguluyor” algısının yaratılmasına ses çıkarmazsınız.

DEMİRÖREN VE DÜNDAR’DAN CEVAP BEKLİYORUZ

Milliyet’te yaşanan son istifaları hükümetin üzerine yıkarak kenara çekilen Erdoğan Demirören’e ve Gezi eylemlerinde yaydığı uydurma haberlerin hesabını vermeden genizden mağdur edebiyatı yapan Can Dündar’a birkaç soru sorarak bitirelim.

1-Demirören ailesi medyaya neden girdi? Amacınız gazetecilik yapmak mı, gazete üzerinden ekonomik güç elde etmek mi?

2-AK Parti iktidarının her döneminde Milliyet’te yazan Can Dündar, neden daha önceki yıllarda değil sadece Demiören döneminde sansüre uğradı?

3-Gazete yönetimi ve Can Dündar, AK Parti yönetiminden herhangi bir tepki aldı mı? Can Dündar’ın yazılarına son verilmesinde hükümetin bir etkisi var mı?

4-Can Dündar ve Hasan Cemal’in yazılarına son verilmesinde hükümetin bir etkisi olmadıysa meselenin tarafları bu konuda neden sessiz kalıyor. Bu kadar tartışılan bir konuda, gazete yönetiminin çıkıp bir açıklama yapması gerekmez mi?

Yazının devamını okumak için tıklayınız!