Vıcık vıcık yağlar akıyor , yaranmaya çalışıyor, yalaya yalaya dili kurudu artık.Günümüzde bir topluluğa gittiğiniz vakit bir sürü insan tipi görürsünüz ; İş yapan , proje üreten , projeler için koşturan , samimice çalışan bir de , hepsinin ucundan tırnağıyla tutan , ama herkese yaranıp, (veya yarandığını düşünen ) aslında kendi çıkarları doğrultusunda o işleri de yapan insan tipi.

Bunları görünce insanın artık kusası geliyor. Bir insan karakter olarak 0’ı görür mü ? Görüyormuş demek . Görmek için yapmanız gereken bir derneğe, cemiyete veya vakfa üye olmak. Bu kadar !

Hele bir de günümüzdeki siyasal konjöktür (bu kelimeyi çok seviyorum  J )’de hükümete yakın olduğun zaman , oruç , namaz gibi kavramlar daha da göz önünde yaşanılmaya  başlandı. Önceden oruç tutmayan , seccadeye bayramdan bayrama alnı diyenler şimdilerde ‘’aman açık vermeyelim ‘’ diye , ensesi kalınlarla bir araya geldiğinde sofi kesiliyor.

Yaşadığımız zamanda artık vakıf kültürü kavramının özünü yaşayamaz olduk. Ecdad vakıf kurumayı veyahut vakıfta yer almayı Rıza – ı İlahi için yapardı. 100 yıl öncesi Osmanlı da İnsanlar Allah rızası için vakıflar , dernekler kurmak için, sıradan denilebilecek vakıflar kurardı. Hani 2000’li yıllardaki gibi göz önünde olan vakıflara üye  olayım , yolumu buluyum değil ! Olmayan bir şey yapayım, İnsanların elinin uzanmadığı, düşünülemeyen bir iş yapayım bunu da Cenab – ı Allah görsün sadece denilen vakıflar … İstersiniz birkaç örnek olsun ; Sıcak pide dağıtan, çeyiz hazırlayan vakıf , Yaz Günlerinde Soğuk Su Dağıtan Vakıf , Doktorların Güzel Huylu Olmasını İsteyen Vakıf, Yaz ve Kışta İnsanların İstirahati İçin Kamp Tesis Eden Vakıf, Camilerdeki Saatleri Tamir Eden Vakıf, Kışın Abdest Alanlara Sıcak Su Temin Eden Vakıf, Zararlı Haşaratı İmha Eden Su Vakfı, Göl Temizleyen Vakıf . Liste uzayıp gider …

Bu vakıfları ilk kez duyanlar saçma , bu kadar da olmaz artık yani gibi  tepkiler verdiğini görürüz. Nedenini ise ; Yeni nesillerin yani bizlerin derinlemesine düşünememesine , başka birileri için dertlenemememize bağlıyorum. Artık kendi egolarımızı tatmin etmemize o kadar odaklanmışız ki etrafımıza bakamıyoruz. Bakanlarda birileri için pasif eylemler yapıyor ; elbise bağışlamak , para yardımı yapmak , Kurban bayramında et(genelde kemiklisinden ) anca bu kadar .

Peygamber hani buyuruyor ya : ‘’Kıyamet gününde, Allah nazarında en kötü olanlardan bir kısmını da iki yüzlülerin teşkil ettiğini göreceksiniz. Bunlar bazılarına bir yüzle, diğer bazılarına da başka bir yüzle giden insanlardır."  Buhari, Edeb 52; Müslim, Fedail 199, (2526); Muvatta, Kelam 21, (2, 991); Tirmizi, Birr 78, (2026);

Bir de Rabbimin ayeti var tabii ki :(Nisâ Suresi), 142. Ayet Münafıklar, Allah'ı aldatmaya çalışırlar. Allah da onların bu çabalarını başlarına geçirir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar ve Allah'ı pek az anarlar.

Allah samimi insanlar kazanmayı  ve ihlaslı olmayı nasip eylesin …