Bayrampaşa Bilgi Merkezi öğrencileri, Pakistan’da yaşanan sel felaketine dikkat çekmek amacı ile anlamlı bir çalışmaya imza atıyor. Bilgi Merkezi öğrencileri, “Sessiz Kalamayız” adı altında anlamlı bir çalışma ile Pakistan’da selzedeler için yardım kampanyası yürütüyor.

Yaklaşık bir ay önce Pakistan'ın kuzeybatı kesiminde başlayıp, güneye doğru ilerleyen muson yağmurlarının neden olduğu ve milyonlarca kişinin etkilendiği sellerde şu ana kadar 1700’den fazla kişinin yaşamını kaybetti. Bu rakamın katlanarak artmasından endişe ediliyor.

Seller 180 milyon nüfuslu ülkede tam 40 milyon kişiyi etkiledi. İki bine yaklaşmakta olan ölü sayısına mukabil, 1 milyon kişi ise evsiz kaldı. 12 milyon kişinin başka bölgelere göç etmek zorunda kaldığı ülkeden hala kurtarılmayı bekleyenler, hiç yardım alamayanlar var. Sel sularıyla birlikte ülkede kolera salgını tehlikesi de bir başka tehdit.

Dünyanın dört bir yanından yapılan yardımlar bir nebze de olsa yaşanan felaketin acılarını sarmaya yardımcı oluyor. Bu yardımların içinde Türkiye’den gelenler ise Pakistan için büyük önem taşıyor. Pakistan için Türkiye’nin dört bir yanından yardımlar gönderilmeye devam ediyor.

Yardım kampanyalarına önemli bir katkıyı da Bayrampaşa’daki çocuklar yapıyor. Bayrampaşa Bilgi Merkezi öğrencileri, “Sessiz Kalamayız” adı altında anlamlı bir çalışma ile Pakistan’da yaşanan felakete dikkat çekmeye ve felakete yönelik farkındalığı arttırmayı amaçlıyor.

Kendileri küçük ama yürekleri kocaman öğrenciler, Bayrampaşa ve çevre semtlerde bulunan sivil toplum kuruluşlarını, sokak iftarlarını ziyaret ederek halkı yardım konusunda bilgilendiriyor. Bilgi Merkezi öğrencileri, ürettikleri kampanya afişleri ve dövizlerle para toplamak yerine insanları yardım yapabilecekleri yerlere yönlendirerek ne yapabileceklerini anlatıyor, Kızılay’ın ve Başbakanlık’ın yardım amacı ile açtığı hesap numaralarını insanlara ulaştırıyor. Ayrıca sabit telefon, SMS ve posta gibi diğer yardım olanaklarını anlatıyorlar. Bayrampaşa Bilgi Merkezi öğrencilerinin yaptığı bu çalışma büyük ilgi görürken, çocukların duygulu davranışları büyükleri de etkiliyor.

Çocukların afişlerinde yer alan yardım bilgileri ise şöyle:

SMS: Tüm operatörler için 2868’e boş mesaj atarak 5 TL,

Banka: Tüm bankalardan Kızılay ve Başbakanlık hesaplarına,

Posta: 2868 numaralı Kızılay posta hesabına,

Telefon: Kızılay’ın 168 numaralı hattını arayarak yardım yapılabilir.