Türkiye Futbol Federasyonu Yıldırım Demirören, Arda Turan'ın Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim tarafından Hırvatistan, Ukrayna ve İzlanda maçlarının kadrosuna alınmamasına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Terim'in, kadro listesini basına açıklamadan önce kendisine gönderdiğini aktaran Yıldırım, kadroya alınmayan Arda Turan'ın durumunun teknik bir karar olduğunu söyledi.
A Spor canlı yayınında açıklamalarda bulunan Demirören Yenişafak'ın haberine göre şu şekilde konuştu:

"Bir futbolcunun hoca ile problemi ya da oynayıp, oynamaması başkanın işi değildir. Arda, 6 ay Barcelona'da oynamazken Milli Takım'a alınmadı. Hocaya "Neden alıyorsunuz?" demedik. Hocamız basına açıklamadan 5 dakika önce bana listeyi gönderdi. Hoca "Bazı değişiklikler yaptım" dedi, ben de "Hayırlı olsun" dedim. Şu an futbol öyle bir hale geldi ki; Arda ve Milli Takım. Dünyanın hiçbir yerinde bir futbolcu alınmadı diye bu kadar tartışılmadı. Sizler bugün medya olarak hocasına, futbolcusuna karışan başkanı eleştiriyorsunuz. Bu teknik bir durum, başkanı ilgilendirmez. İdari bir olay olmadığı kesin. Öyle bir şey olsa hocamız bizimle paylaşır. Teknik olarak alınmadığını biliyoruz. Bizler medya mensupları gibi, yoldaki vatandaşımız gibi bakamayız olaylara. Bizler olaylara bir maçlık bakamayız. 2-3 maçta olmayan Arda, 4. maçta olabilir. Bunlar teknik kararlar. Hocamız gençlere dönmüş. Hem yapılanmayı yapıyor, hem yarıştırıyor. Hocamız bu kararı vermiş, doğru ya da yanlış. Bir sonraki kadro açıklamasını beklemek zorundayız."

"Arda çok değerli"

"Yönetim olarak hocanın teknik nedenle almadığı bir oyuncuyu arayıp "Alınmadın, kusura bakma" mı diyeceğiz? Hocanın almadığını ben aradığımda ne diyeceğim? Benim yapımda böyle bir şey yok. Yöneticilerimizin de yok. Arda, Hakan ve Selçuk bizler için çok değerli oyuncular. Biz bir aileyiz."

"Fatih Hoca bunu yapmaz"

"Biz bir futbolcuya kapılarımızı kapatabilir miyiz? Herkes gelebilir. İlk gün Hırvatistan'da bunu söyledim. Fatih Hoca gibi biri kızdı diye oyuncu almamazlık etmez. Fatih Hoca gibi bir insan bunu yapmaz. Oyunun farkındayız, algı politikasını yaratan insanlar bedelini her şekilde ödeyecekler"