İlk telsiz telefon 3 Nisan 1973`te imal edildi. Motorola`da uzman mühendis olan Martin Cooper, rakip telekom şirketindeki bir arkadaşını arayarak bu konuşmayı gerçek bir telsiz telefondan yaptığını bildirdi.

Nokia 1011 (1992): GSM sistemini kullanan ilk telefonlardan biri. Sinyal dijital olarak deşifre edildiği için, özel konuşmaları radyo alıcısı ile dinlemek artık mümkün olmayacaktı.

Motorola StarTac (1997): İlk telefonlarda uzun ömürlü pil sorunu söz konusuydu. Uzay Yolu`na gönderme yapılan bu telefonda ilk kez `kapaklı mı, kapaksız mı?` sorusu gündeme girdi.

Nokia 5100 (1998): Renkli kılıflar telefonlara bireysel özellik kattı. Nokia`nın, Alman Soykırım Anıtı`nın inşaat alanındaki bir çit üzerinde "Herkes hakettiğini bulur" sloganı ile reklam yapması tartışma konusu oldu.

Motorola MPx200 (2002): Windows`un Akıllı Telefon İşletim Sistemi`ni kullanan ilk telefonlardan biri. Bu telefonla email göndermek, canlı mesaj atmak ve uygulama programları yüklemek mümkün oldu. Fakat Microsoft yeniliklerini daimi kılamayınca şirketin icra kurulu başkanı Steve Balmer 2009`da "Windows cep telefonlarını batırdık" ifadesini kullandı.

Motorola A920 (2003): Sıkıcı konuşmalara son. 3G video görüntülü konuşma imkanı sağladı. Ancak kimse görüntülü konuşmak istemediğinden bu özellik fazla rağbet görmedi

Bir dönem de qwerty klavyeli telefonlar moda oldu. Mesajlaşma ve email için uygundu ama tuşların küçük olmasından dolayı çok da pratik olduğu söylenemezdi.

Nokia N70 (2005): Uygulama programlarını yüklemek hala teknoloji severlerin işi iken Nokia, sıradan bir görünüme sahip bu akıllı telefonla, ileri düzeyde oyun ve uygulamaları sıradan kullanıcı açısından mümkün hale getirdi.

Apple iPhone (2007): İlk iPhone, cep telefonu piyasasını altüst etti, uygulama programlarını günlük kullanımın bir parçası haline getirdi. Ancak pilin ömrü ve sinyal sorunları dile getirildi. iPhone`un son versiyonu iPhone 5 piyasaya sürüldü. 2011`in son çeyreğinde Apple 37 milyon iPhone satmıştı.

HTC`s One X (2012): Dört çekirdekli işlemci kullanan yeni telefonlardan. Geniş ekranı ve yüksek çözünürlü fotoğrafları ile ünlendi. Apple`ın işletim sistemi iOS`in büyük rakibi olan Google`ın Android işletim sistemini kullanıyor.

Nokia Lumia 900 (2012): Windows`un yeni cep versiyonu. Tasarımı ile beğeni topladı. Finlandiya kökenli Nokia son yıllarda iPhone ile rekabette geri kalmış, Ocak ayı satışları bir önceki yıla göre ! düşüş göstermişti. Son araştırmalar, Nokia`nın dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi statüsünü kaybettiğini ortaya koyuyor.

Samsung Galaxy S3 (2013): Büyük ekranı ve göz yoluyla kontrol özelliği ile dikkat çekiyor. Samsung 2012`deki telefon satışlarında 396,5 milyon adet ile pay sahibi oldu.