Bali, Endonezya. Cava ile Lombok arasında yer alan, Cava'dan Bali boğazıyla ayrılan ada kıyıları dar bir ova şeridiyle çevrili, dağlık, yanardağ kökenli bir adadır.

Yanardağ konileri adanın kuzeyinde yer alır ve kıyı ovasına dimdik inerler; güneydeyse, akarsuların oyduğu hafif bir eğimle alçalır, alçak bir kıyıda son bulurlar.

Maldiv, Uzak Asya. Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir.

Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır.

Karayıp Adaları. Karayipler ya da Batı Hint Adaları, Karayip Denizi'ni, adalarını ve çevreleyen sahilleri kapsayan bölge. Bu adalar, Florida'nın güneyinden başlayarak bir kıvrım oluşturarak Güney Amerika'da Venezuela'nın kuzey batısına dek iner.

Bölgede 7.000 dolayında ada, adacık ve kayalık bulunur.

Bora Bora, Pasifik Okyanus. Fransız Polinezyası'nın efsanevi adası Bora Bora Adaları pırıl pırıl bir deniz, sıcak kumlar ve kızgın güneşin altında geçirilen keyifli dakikalarıyla eşsiz bir tatil yeridir.

Bora Bora Adaları Fransız Polinezyası olarak çok fazla bilinmese de Tahiti'nin 150 mil kuzeybatısında ve Güney Pasifik adasının 18 mil uzaklığındadır.

Capri, İtalya. Sorrentine Yarımadası açıklarında, Napoli körfezinin güneyinde kalan İtalyan adası.

Adanın belli başlı görülecek yerleri arasında denizden yükselen kireçtaşı kayalıklar, Anacapri, Mavi Grotto ve Roma İmparatorluk villalarının kalıntıları sayılabilir.

Hvar, Hırvatistan. Adriyatik Denizi'nde Hırvatistan'a bağlı bir ada olan Hvar Adası'nın yüz ölçümü 300 kilometrekaredir ve 69 km ile Adriyatik'in en uzun adasıdır.

Adada egemen olan Akdeniz iklimi çeşitli meyveler, bal, lavanta, biberiye ve şarap üretimi için olduğu kadar zengin bir turizm etkinliği için de elverişlidir.

Hawaii, ABD. ABD'nin eyaletlerinden biridir. Kuzey Büyük Okyanus'ta, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta, bir adalar grubudur.

Bu adalar yüksek ve volkanik dağlarıyla ünlüdürler. İklimi ve volkanik toprağı bitki yetişimine çok elverişlidir.

Mallorca, İspanya. İspanya'nın en büyük adasıdır. Akdeniz'de bulunur. Merkezi Palma'dır.

Önemli bir turizm merkezidir. Adaya yılda 21 Milyon turist geliyor.

Bermuda, Atlas Okyanusu. ABD'nin doğu ve Karayipler'in kuzey açıklarında bir takımadadır. İngiltere'nin denizaşırı topraklarından biridir.

Ana ada olan Bermuda Adası dahil yedi, ana ada ile 150 küçük ada ve kayalıktan oluşur. Toplam yüzölçümü 53,3 km²'dir. Başkenti Hamilton'dur, nüfus 65.000 civarındadır.