İngiliz gazetesi The Independent dünyanın en zengin yöneticilerini listeledi. Listede dünyanın en fakir ülkelerin devlet başkanları da var. İşte o liste:

1- Dünyanın en zengin yöneticisi, 23 milyar euro servete sahip Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej.

2- Listenin ikinci sırasında Hacı Hassanal Bolkiah yer alıyor. Brunei sultanı olan Bolkiah'ın 15,8 milyar euro serveti bulunuyor. Doğum gününde Michael Jackson tarafından kendisine özel konser verilen Bolkiah'ın zenginliği, sahip olduğu petrol ve doğal gaz gelirlerinden kaynaklanıyor. Büyük bir lüks araba koleksiyonuna sahip sultanın Paris'te 5 yıldızlı Meurice ve le Plazza Athenee isimli iki oteli bulunuyor.

3- Listenin üçüncü sırasında 14 milyar euro servete sahip Birleşik Arap Emirliği Şeyhi Halife Bin Zayed el Nahyan yer alıyor. Abu Dabi Prensi el Nahyan, Forbes dergisine göre Körfez'in en zengin insanı ve diğer Arap devlet adamları gibi o da servetini petrolden sağlıyor.

4- Dördüncü sırada ise Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz el Saoud bulunuyor. Suudi Arabistan Kralının 13,4 milyar euroluk servetinin kaynağını petrol gelirleri oluşturuyor. Krallığı dünyanın en büyük petrol üreticisi olma unvanını ise koruyor. En büyük tutkusu atlar olan Kral Abdullah, ülkesinin batısında kendi ismiyle bir şehir inşa etmeye hazırlanıyor.

5- Kral Abdullah'ı İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi takip ediyor. Avrupa'nın en zengin devlet adamı olan Berlusconi'nin 8 milyar euro değerinde serveti bulunuyor. Çok sayıda televizyon kanalı ve dergi sahibi Berlusconi, aynı zamanda futbol takımı AC Milan'ın da patronu.

6- Altıncı sırada Liechtenstein Prensi Hans-Adam II (3 milyar euro)

7- Yedinci sırada Katar Emiri Şeyh Hamid Bin Halife el Tani (1,6 milyar euro)

8- Sekizinci sırada Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari (1,4 milyar euro)

9- Dokuzuncu sırada Monaco Prensi Albert II (821 milyon euro)

10- Onuncu sırada Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera (821 milyon euro)

Fakir ülke devlet başkanları da listede

• Listenin 12'inci sırasında dünyanın en fakir ülkelerinden Ekvator Ginesi'nin Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo yer alıyor. 468 milyon euro servete sahip Mbasogo, tüm gelirini ülkesinin petrol kaynaklarından sağlıyor.

• Ülke nüfusunun üçte ikisi yoksulluk sınırında bulunan Swaziland Kralı Mswati III de listenin 16'ıncı sırasında yer aldı. Kral Mswati'nin 79 milyon euro değerinde serveti bulunuyor. 13 eşi bulunan kralın her eşine bir saray yaptırdığı ve bir BMW tahsis ettiği belirtiliyor.

• Listenin 20'inci sırasında ise Montenegro Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic bulunuyor. Djukanovic'in 12 milyon euro değerindeki servetinin kaynağı bilinmiyor.