Bu hangi hababam ya?.. Hangi sahne? Ne konuşuyolar?.. Bizde de gitti artık kafa!... Yılbaşı hindisi dedi az evvel ofisden biri, dayağı yedi valla!.. Kullanılmayan bir sahne mi yoksa?.. Bilenler söylesin lütfen.. Sallamayın bak!.. 

 

En cici kızlar!... Güzel yıllardı 70'ler-80'ler hep abartılı uyumsuz ve zevksiz kabul edildi ama en yaratıcı olan yıllardı aslında!..Sınıftaki en güzel üç'lü seçilmiş bu sahne için.. Rahmetli Feridun Şavlı ve Ahmet Arımanın bacaklar, kostümler yetmiş zaten!.. 

 

"Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı" 40.yılını dolduruyor bu sene!... Çekim montaj dublaj sinemalarda oynaması 20 günde tamamlanmış bir film!..  Dolana ay dolana, dolana gün dolana.... 

 

Kemal Sunal - Şener Şen

Gülşen Bubikoğlu

 

En önde resmen sakallı olan var!.. Bu kez arkaya dizilmiş üstadlar!  

 

Coşkun Göğen

 

Arkada duran mavili  "İlyas Salman"mış..O Güzel komik bir sahneydi bu!.. Hürrem rolunde Perran Kutman ve Şener Şen öne çıkar bu seride!.. Bu kostümler elbette durmuyor çünkü kiralıktı!.. Ama diktirip bu tipleri segiye koymak da fayda olacaktır!..Çok sempatik bir mehteran!..

40 yıllık meslek hayatı boyunca, sinema ve müzik dünyasının ünlü isimlerini görüntüleyen Tahir Yaman, Yeşilçam'a damgasını vurmuş birçok aktrist ve aktörün haberlerinden ve fotoğraflarından oluşan sergisini 24 Aralık günü açtı. Bu karede Arzu Aydın - Mine Çayıroğlu - Hülya Koçyiğit - Hakan Balamir birlikte görülüyor.

 

''Saf temiz ama salak-daha salak-en salak!..Bu bir formül..Dumb and dumber!.. O kadar iyi kalplidirler ki finalde işleri rast gider ve olayı çözen olur hatta takdir görürler!..Süt kardeşlerde madalya bile takılır hatta!.. Formül dünyanın uyguladığı bir formül belki ama bu kadar inandırıcı bu kadar sempatik başka bir ekip yok dünyada, olmadıda başka!.. Yerleri asla dolmayacak ustalar asla yerleri dolmayacak filmler ürettiler!..Sevgi ve saygılarımızla "Saban oğlu Şaban"

 

Bu tarz benim!.. Jenerik içinde var bir kaç kare ama filmde kullanılmayan bir sahne bacacılar.. Kamera arkası görüntüler video teknolojisi ile başlamış bir süreç ama çekim hataları ve kullanılmayan sahneler korunsaymış keşke!.. O tarihlerde vizyonunu tamamlamış bir film, başka ne işe yarar ki düşüncesi ile ekstra maliyet getirecek bu tarz materyaller hiç korunmamış maalesef!..Hatta bırakın bunların korunmasını, çuval içinde kilosu karşılığı satılan filmlerin olduğunu biliyoruz bugün!.. O döneme şahsen tanıklık etmiş ve arşiv oluşturulmasına öncelik vermiş, tabiri caizse, baba yadigarı bir Ahmet Göç ağabeyimiz var firmamızda.. O'nun emekleri çok büyüktür bugün bu fotoğrafların günümüze ulaşmasında!.. Bu vesile ile kendisine çok teşekkür ediyor sevgilerimizi sunuyoruz!... 

"Hababam Sınıfı Uyanıyor" Serinin 3.filmi...Fotoğraf da görülen "Ahmet Arıman" o sene gerçekten askerliğini yapıyor ve seti ziyarete geldiğinde senaryoda olmadığı halde bir çok sahne ekleniyor film'e... Film çekerken ne kadar çok, ani ve doğru karar vermek zorunda kalındığının, şartlara göre esnekliğin, yönetmenlik adına ne kadar önemli olduğunun iyi bir örneğini oluşturuyor bu film!..Eklenen tek bir sahne de değil, oldukça yer tutuyor Hayta İsmail sahneleri filmin süresi içinde!... Aynı zamanda Halit Akçatepe'nin Güdük Necmisini de son kez görüyoruz bu seride!.. 

Zeki Alasya usta çeşitli marifetleri ve korkusuzluğu ile bilinir ama bu biraz fazla gibi sanki!..Kesin çok da pis sallanır o iskele!... İlk ve doğal bungee jumping, tek fark ayağında seni geri çekecek lastik ip yok!.. İş bankası merkez binası şantiyesi burası!..Güzel bir yükseklik!.. Ankara 1974 

Birinde suçluyu yakalamış birinde de suçlu kendiymiş ifadesi var!..Ne oldu da nasıl geldiniz ki bu hale?.. Bu arada enteresan bir bilgi olabilir, hep merak edilir Münir zkul bu filmlerde nerede diye, kamera arkasında!... Kartal Tibet ile birlikte Ertem Eğilmez'e yön. asistanlığı yapıyorlar!...Oynamamasının da asistanlık yapmasının da muhakkak bazı başka gerekçeleri de vardır ama durum bu sonuçta!.. Meraklısına bilgi işte!.. 

En sağda yerde duran sur ışıklandırması için yere sabitlenmiş lambalar, kromajı yapılmış mızrak ve kılıçlar, eldeki fazla pembe kumaştan yapılma halk kostümleri, az bulunan ve rengi tek siyahi olanın ağ ile yakalanmış olması o yılların pek derinlemesine düşünülmeden kabul edilebilir kriterler olduğu da bir gerçek heralde!... Her şeye rağmen renkli filme geçiş yıllarında özellikle bir çok alanda yetersizliklerle mücadele verilirken tarihi ve kostüme film çekmek büyük bir cesaret ve sinema sevdası gerektiriyor elbette!.. Oluşturacagımız müzede en önemli yerlerden biri 5 adet çekilmiş olan "Tarkan" filmlerine ait olacaktır kuşkusuz!.. Bu arada fotoğraf da görülen, ilk ve tek siyahi başpehlivanımız Mustafa 1972 Kırkpınar başpehlivanımız!.. 

 

Adile Naşit elmas görmüş gibi bakıyor!.. Çok farklı çok tatlı bir kadındı Allah rahmet eylesin!.. Bir insanın bir tane mi sevmeyeni olmaz.. Yoktu Adile ablanın!.. zellikle Arzu film ailesinin ablası annesi oldu hep!.. Vefat haberinin geldiği gün Ertem Eğilmez önce bir sinir yaptı "Allahın bücürü kazık attı, benden önce" öldü diye sonra günlerce aylarca ağladı, konuşamadı kimselerle...Münir zkul usta ile bazı günler buluşur hiç konuşmadan otururlardı sürekli öyle boş boş!.. Bir devrin kapanışı kadar etkisi olmuştu Adile ablanın yokluğu!.. 

Çukurda ki destek kalasları çok anlamlı olmuş!.. Allah korusun!..

 

Şimdi şu arkada duran mavna kuzeyden gelen Viking gemisi güya ama ondan daha komik olan yelkeninde ki sembol.. Üstelik pek yabancı da sayılmaz, bizim meşhur ahtapot resmen.. Ya çok büyük filmler bunlar!.. 50 yıllık bir macera bu!.. Nerelerden geçilmiş neler yapılmaya çalışılmış, bu filmler resmen bir yüzüklerin efendisi kadar fantastik ögrlerle dolu ama bizimkiler biraz istemeyerek biraz bilgi noksanlığı ile yapılmış filmler!.. Sırf bu yönleri ile, bugün bile klasik, kült kabul edilen filmlerimiz!.. İyi ki yapılmışlar iyi ki günümüze kadar gelebildiler!.. Aramızda olan olmayan tüm sanatçılarına ve emekçilerine şükranlarımızla!.. 

 

Büyük usta Kemal Sunal'ın hayat verdiği, büyük yazar syn. Rıfat Ilgaz'ın ölümsüz kahramanı "İnek Şaban" Gerçek kimliği gümüzde Safranbolu da yaşayan "küz Ahmet" lakaplı Ahmet Demiralp bey'e uzun ömürler diliyor, bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış bu kareyi, büyük üstadlarımızın anısına sevgi ve şükranlarımızla sizlerle paylaşıyoruz!.. 

 

Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi?..Sen bu iş'in sonunu düşünmedin mi?.. 

 

"Canım Kardeşim" oynuyormuş, sevenlerine gelsin!... Tarık Akan-Halit Akçatepe-Kahraman Kral-Adile Naşit-Metin Akpınar-Kemal Sunal-İhsan Yüce-Necdet Yakın-Sıtkı Akçatepe-Pekcan Koşar-Kamer Baba-Renan Fosforoğlu-Ahmet Turgutlu... Görüntü yön.Erdoğan Engin.. Müzik. Cahit Oben.. Senaryo. Sadık Şendil.. Yön.Ertem Eğilmez!.. 

 

Bir merdiven sahnesi de "Aile Serefi" filminden gelsin!.. Çok güzel bir sahnedir bu!... Set fotoğrafı işinde bile ne kadar başarılılar...Bir anda bir kare için o konsantrasyona tekrar girip böyle bir poz verebiyorlar!.. Işıklar kostüm kadraj çok başarılı sahiden.. Hepsi çok başarılı elbette ama Adile Naşit-Münir zkul olağanüstü oyuncular gerçekten de!... 

 

"Yalancı Yarim" oynamış galiba?.. Enteresan bir set karesi paylaşalım o zaman!... Ne amaçla böyle bir organizasyon olmuş orda? Neden bu kare çekilmiş belli değil.. Afiş için de çekilmiş olamaz, fazla geniş ve genel bir kare!.. Sultansuyu piknik sahnesi ama sanki çekim arası Emel hanım şarkı söylüyor gibi duruyor.. nde oturanlar Münir zkul orada, Tarık Akan, Mürvet Sim, Turgut Boralı, Halit Akçatepe, Zeki Alasya tüm ekip orada!.. Doğal bir figürasyon da var ve hatta biraz da fazla gibi sanki!.. Kamera arkası set fotoğraflarını seven çok oluyor, onlara gelsin!... 

Emek sineması var!..Roger Moore oynuyor, James Bond var!... Zeki Alasya Halit Akçatepe Metin Akpınar Kemal Sunal Münir zkul Tarık Akan var!.. Halı içinde kimse yok ama güya Emel Sayın var!.. Beyoğlunda güneşli bir gün var ve şirket ofisinden bir kamera ile güya gizli çekim var!.. Tanınmamak için oyuncularda şapka bere kasket var ama en fazla iki dakkan var!.. Tek seferde çektin, çektin!.. Bu arada sende set fotografçısısın bul gizli bir yer çek hadi!.. "Mavi Boncuk" 1974 

İşte gerçek Hürrem!.. Bu kare sevgili ablamız Perran Kutmanda da yok , o'na gelsin!.. Yazık ya sopayı da rahmetli Feridun Şavlı yemiş bu arada!.. 

Değişim!.. Mine Mutlu-Meral Zeren-Oya Alasya-Perran Kutman!... 

 

Bu mu o çocuk?. Bu filmde olmayan bir sahne arkadaşlar!.. Set fotoğrafçısı tarafından verilmiş bir mizansen!... Mahmut hoca pek kulak çekmez zaten!... 

 

Filiz Akın - Tarık Akan

Metin Akpınar - Zeki Alasya - Kemal Sunal - Halit Akçatepe

Adile Naşit - Münir zkul

Türk sinemasının efsane oyuncularının ve her sahnesini ezbere bildiğimiz filmlerin hiç görmediğimiz karelerini bir arada toplayan Arzu Film Instagram hesabı, kısa sürede paylaşım rekorları kırdı.

Zeki Alasya

Magazin gazetecisi Tahir Yaman, Yeşilçam'ın 100. Yıl dönümü için çok özel bir sergiye imza attı. Sergide Yeşilçam'ın efsane isimlerinin şimdiye kadar hiçbir gazete ve dergide basılmamış arşivlik fotoğrafları yer alıyor. Pek çok filmde birlikte kamera karşısına geçen Adile Naşit ve Ayşen Gruda...

 

Yaman'nın sergisinde yıllar önceki filmlerden kareler, magazin dünyasının da yer alan, çok özel ve gizli kalmış fotoğraflar var. Bu onlardan biri; Erol Taş Hastane Ziyareti

 

Orhan Gencebay

 

Filiz Akın

 

Gülşen Bubikoğlu

 

Hülya Avşar

 

Kemal Sunal

 

Halil Ergün (Gaffar Okkan cinayeti filmi "UZLAŞMA")

 

Munir zkul, Levent Kırca

 

Mahsun Kırmızıgül

 

Müjdat Gezen

 

Tarık Akan-Yağmur Kaçakları

 

Zeki Alasya - Perran Kutman - Metin Akpınar

 

Yılmaz Zafer - Perihan Savaş

 

Şener Şen-Uğur Yücel

 

Sibel Turnagöl, Sadri Alışık ve torunu

 

Memduh Ün - Fatma Girik - Zeki Müren

 

Kemal Sunal-Perihan Kutman-Levent Kırca

 

Oya Aydoğan

 

Kemal Sunal - Adile Naşid - Ajda Pekkan

 

Kadir İnanır - Yaşar Kekeva

 

Küçük Emrah - Hülya Avşar

 

Hülya Darcan - Belguzer Korel - Tanju Korel - Zeynep Korel

 

Gönül Yazar - Adnan Şenses - Emel Sayın

 

Hakan Ural - Serpil Çakmaklı

 

Türkan Şoray - Cihan Ünal

 

Kaynak: Haber7