TOKİ bu yıl için emeklilere büyük bir müjde duyurdu. Ev sahibi olmanın herkes için zor olduğu günümüzde, bu durum özellikle emekli vatandaşlar için daha zor bir hal alıyor. Ev sahibi olabilmek için gerekli maddi imkânı olmayan emeklilere TOKİ'den umut olacak bir haber geldi. Bu yıl emeklilere TOKİ tarafından sağlanacak avantajlar emekliye ucuz ev başlıklarıyla gündeme geliyor. Üstelik emekli vatandaşlar ayda 300 lira taksit vererek ev sahibi olacak. 2017 yılı içerisinde inşa edileceği beklenen evler 65 binin üzerinde olacağı biliniyor. Konutların yüzde 25'i emeklilere ayıracağını duyuran TOKİ, taleplerin çokluğu doğrultusunda yeni projeler de olabileceğinin sinyalini veriyor.

EMEKLİYE UCUZ EV

Ev Sahibi Olmak Emekliler için de Kolaylaşacak

Emeklilerin ev sahibi olabilme şansını yakalaması için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) adeta seferber oluyor. Ev sahibi olmak isteyen fakat yaşam koşullarından olamayan emekliler TOKİ sayesinde aylık 300 liralık taksitlerle ev sahibi olabilecek. TOKİ emeklilere uygulanacak bu uygulama için iki farklı proje üzerinde duruyor. Projelerden biri "talep projeleri" olarak adlandırılırken diğeri ise "sosyal konut projelerinden % 25 kontenjan ayrılması" gibi bir şekilde düşünülüyor. Bu çerçevede de projelerde belirtildiği üzere emekliye ucuz ev projelerine istinaden 2017 yılında inşa edilen 65 bin konutun yüzde 25'i emeklilerin oluyor.

Aylık 300 Lira Taksitle Emekliye Ev

TOKİ'nin 65 binlik konutun yüzde 25'ini emeklilere vermesi düşüncesi ile bu yıl içerisinde 16 bin 250 emekli ev sahibi oluyor. Projeler hayata geçirildikten sonra başvurularında alınmaya başlanmasıyla emekliye ucuz ev projeleri gerçekleşmiş olacak. Projelerdeki başvuru sayılarının konut sayısını geçmesi durumunda ise kura yoluna başvurulacak. Başvurular içerisinde çekilecek kura ile emeklilere ucuz ev sahibi oluyor. Kura çekilirken kura sonucu olumsuz olan emeklilere ise diğer kontenjanlardan da kuraya tabii tutulabilecek.

Peki Başvurular Nasıl Olacak?

TOKİ talepler doğrultusunda projelerine devam ediyor. Talepler ise illerin valiliklerinden geliyor. TOKİ emekliye ucuz ev projesi kapsamında konutların duyurusunu internet sitesi olan www.toki.gov.tr adresin duyuruyor. TOKİ'nin resmi internet sitesinde girdikten sonra "Emeklilere Özel" bölüme tıklayan emekli vatandaşlar projelerin detay bilgilerini görüyor. Detay bilgilerinde yer alan başvuru tarihleri ışığında emekli vatandaşlarımız başvuru işlemlerini bu tarihlerde gerçekleştiriyor. Başvuru ve satış işlemleri ise iki banka aracılığıyla gerçekleştiriyorlar. Bu bankalar Halk Bankası ve Ziraat Bankasıdır. Başvurusu sırasında emekli vatandaşın emekli kimlik kartını ya da emekli olduğuna dair bir belgeyi göstermesi başvuru için yeterli görünüyor. Bu belge dışında dernek üyeliği gibi ekstra başvuru koşulları bulunmuyor.

Projeden Evi Olmayan Emekli Vatandaşlar Faydalanıyor

TOKİ elbette emekli vatandaşlar için uyguladığı ucuz ev projesinde bir takım koşullar öne sürüyor. Koşullardan en önemlisi ise emekli vatandaşın başvuruda bulunduğu projenin bağlı olduğu il ve ilçede 1 yıldan daha fazla süreyle ikamet ediyor olması gerekiyor. Aksi halde emekli vatandaş projeden faydalanamıyor. Bu durum farklı ikamet yerlerinde emeklilerin başvurularının önünü kapatıyor. Aynı zamanda emekliye ucuz ev için TOKİ'den herhangi bir konut daha önce alınmaması olması gerekiyor.

Ayrıca emekli vatandaşın kendisinin, eşinin ya da velayeti altındaki çocukların tapuda kayıtlı evlerinin bulunmaması gerekiyor. Ayrıca aylık hane halkı gelirinin en fazla 3 bin 200 İstanbul için ise 3 bin 700 olması gerekiyor. Bu başvuru koşulları emekli vatandaşlardan yalnızca ihtiyaç sahiplerinin ucuz ev sahibi olabilmesinin önünü açıyor. TOKİ bu projeler ile kar elde etmiyor ve maliyetine satış yapmış oluyor. Ev sahibi olmak isteyen emekli vatandaşlar için emekiye ucuz ev projesi oldukça ilgi çekecek gibi görünüyor.

https://www.ssk.biz.tr/emekliye-ucuz-ev/