Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şunu bilesiniz ki inancına güvenmeyenler inanç özgürlüğünden korkar, düşüncesine güvenmeyenler düşünce özgürlüğünden korkar. Benim başörtülü kızlarımın başörtülerinden niye korkuyorlardı? Katsayı engelini niye getirip de imam hatibin, meslek liselilerin önüne koydular? Bu bir yarış değil mi? Açın önünü koşsunlar ama maalesef bir neslin en az on yılını çaldılar. Ne oldu? Şimdi açıldı, yollar açıldı" dedi.

Yozgat Anadolu Kız İmam Hatip Lisesini ziyaret eden Erdoğan, okulun bahçesinde kendisini bekleyen öğrencilere ve vatandaşlara hitap etti.

"İnancına güvenmeyenler inanç özgürlüğünden korkar"

"Sizler yarınların güneş yüzlü çocuklarısınız ve o karanlık gecelerde sizler neler çektiniz biliyorum" ifadesini kullanan Erdoğan, "Çocuklarımın neler çektiğini biliyorum, yeğenlerimin neler çektiğini biliyorum. Okulların kapısında nasıl sindirildiklerini yaşadım biliyorum ama sizi şimdi böyle görünce Elhamdülillah iftihar ediyorum. Şunu bilesiniz ki, inancına güvenmeyenler inanç özgürlüğünden korkar, düşüncesine güvenmeyenler düşünce özgürlüğünden korkar. Benim başörtülü kızlarımın başörtülerinden niye korkuyorlardı? Katsayı engelini niye getirip de imam hatibin, meslek liselilerin önüne koydular? Bu bir yarış değil mi? Açın önünü koşsunlar ama maalesef bir neslin on yılını en az çaldılar. Ne oldu? Şimdi açıldı, yollar açıldı." diye konuştu.

Öğrencilere, "Artık katsayı engeli var mı? Artık istediğiniz üniversitelere girebilecek misiniz?" diye soran Erdoğan, "Şimdi sizden Cumhurbaşkanınız olarak da başarı bekliyorum ve sizleri yarınların kutlu nesillerini yetiştirecek anneler olarak görüyorum. Hem bulunacağınız kurumlarda hem de evinizde her yönüyle. Çünkü unutmayın, Cennet, annelerin ayakları altındadır" değerlendirmesinde bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Yozgat Anadolu Kız İmam Hatip Lisesinde incelemelerde bulunarak, okul yönetiminden bilgi aldı.