Esnaf Kefalet Kredisi bu yılda ülkemizde pek çok esnaf olan vatandaşlara verilecek bir destek kredisidir. Eğer esnaf kredisi almak istiyorsanız sizin için cazip olan bu krediye bazı şartlara uygun olmanız durumunda istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredileri başvurusu Halkbank’a yapılmaktadır. 200.000 TL ye kadar işletme giderleri için kredi alabilirsiniz. Ayrıca yeni bir iş yeri açacaksanız veya açtıysanız bu iş yeri harcamaları için de esnaf kefalet destek kredisi alabilirsiniz. 500.000 TL’ye kadar da işletme giderleri için kredi başvurusu yapılmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nedir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi bu krediyi almak istiyorsanız öncelikle Halkbank’a başvuru yapmanız gerekiyor. Halkbank üzerinden verilen esnaf kefalet kredisini 60 ay vadeye kadar alabilirsiniz. 60 ay vadeli aldığınız kredileri ister aydan aya ödeme yapabilir, isterseniz 3 aydan aya ödeme yapabilir, isterseniz de 6 aydan aya ödeme yapabilirsiniz. Esnaf Kefalet Kooperatifleri risk raporuna göre belirlenecek limitler 100.000 TL ile 500.000 TL arasında değişmektedir. Bu krediyi almak için ESKK Kefaleti olması gerekiyor. Eğer şartlara uygun olmazsanız başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Esnaf kefalet kredisi almak için ikamet adresiniz ile iş adresiniz kooperatif bölgesinde olmanız gerekiyor. Bu kredi için evrakları vergi dairesinden temin edebilirsiniz. Esnaf ve sanatkarlar ile kooperatif üyesi olmanız durumunda kredi alabilirsiniz. Bu şartlara uygunsanız Halkbank şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Masrafları Nedir?

 • Esnaf kefalet kredisinde kredi risk fonu %1’lik bir kesinti yapacaktır.
 • Daha sonra %1.5’luk bir masraf kesintisi olacaktır. Bu Halkbank tarafından kesilen dosya masrafı adı altında kesilecektir.
 • Esnaf kefalet kredisinde ayrıca %1.5’luk bir kısım bloke sermayesi olarak kesinti yapılacaktır. Bu kesinti belli bir zaman sonra kredi alan kişiye iade olacaktır.
 • Bu kredilerde son olarak %0.5’lik üst kuruluş katkı payı kesintisi olur. BU kesinti ile toplamda %4.5’luk bir kesinti ile kredinizi alabilirsiniz. Bu aldığınız kredi miktarına göre bu oranda hesaplanacaktır.

Esnaf Kefalet Kredileri Faiz Oranı ve Hesaplaması

Esnaf kefalet kredisinde faizler yıllık olarak hesaplanmaktadır. Yıllık olarak verilen faiz ile 12 ay ödeme planınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Esnaf kefalet kredilerinde 12 ay vadeye kadar kredi kullanacaksanız yıllık %4.00 faiz oranı ile kredi alırsınız. 13 ay ile 60 ay arasında vadeli kredi almak istiyorsanız da %5.00 oranında kredi faizi ile kredi alabilirsiniz. Şimdi sizlere aşağıda alacağınız kredi miktarına göre aylık taksit tutarları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi Tutarı

Aylık Vade

Aylık Taksit Tutarı

10.000 TL

12 Ay

852.22 TL

10.000 TL

36 Ay

300.45 TL

10.000 TL

60 Ay

189.47 TL

15.000 TL

60 Ay

284.21 TL

30.000 TL

60 Ay

568.42 TL

50.000 TL

60 Ay

947.37 TL

100.000 TL

60 Ay

1.894.74 TL

Yukarıdaki tabloda sizlere en çok kredi talebi edilen rakamlar üzerinden bilgiler verdik. Sizde bu bilgiler dahilinde diğer ödeme tablolarını merak ediyorsanız www.iyipara.org adresine girebilir ve buradan detaylı ödeme hakkında bilgi alabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

 • Vergi Levhası
 • Kimlik
 • İkametgah Belgesi
 • Oda Faaliyet Belgesi
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Kooperatif Ortaklık Belgesi
 • Muhasebeden alınacak evraklar
 • Şoför esnafları için ticari araç ruhsatı
 • İpoteklerin belgeleri

Bu evraklar ile kredi başvurusunu Halkbank şubelerine yapabilirsiniz. Kredi başvurusu sonrasında değerlendirmeye alınacak ve kredinizin olumlu/olumsuz yanıtını banka personeli tarafından en geç 3 iş günü içinde öğreneceksiniz.