Facebook'ta var olan en büyük değer kullanıcıların kendileri. Popüler olan bir sayfanın ya da bir kullanıcının parasal bir karşılığı var. Aynı zamanda çok tıklanan sayfaların gelir elde etmeleri de mümkün. Yaygınlaşan yeni hileli yollarla Facebook kullanıcıları sömürülüyor.

 

Sophos Güvenlik şirketi son dönem Facebook'ta popüler olan hileleri listeledi.

 

- Yalan Haberler: Sömürücüler şok edici bir haberin bulunduğu sahte bir site yaratıyorlar. Yalnız bu haberi görmeden önce bir sayfayı beğenmeniz isteniyor. Bu sayfa tamamen boş ve önemsiz bir yer. Fakat siz beğendikçe sayfanın trafiği artıyor ve buradan gelir elde edilebiliyor. Aynı şekilde şaşırtıcı bir haberi okumanız için kısa bir anket doldurmanız istenebilir. Bu anketi doldurarak profilinizde yaptığınız işi paylaşıyor ve tüm arkadaşlarınızı bu durumdan haberdar ediyorsunuz. Yani yayılıyor.

 

- Profilini kaç kişi ziyaret etti hilesi: Bütün Facebook kullanıcıları profillerinin kimler tarafından ya da ne kadar kişi tarafından ziyaret edildiğini bilmek ister. Fakat bu mümkün değil! En azından Zuckerberg böyle bir şeye karar verene kadar. Sahte uygulamalar vasıtasıyla kullanıcılar kendi profillerini kaç kişinin ziyaret ettiğini öğrenmek istiyorlar. Fakat aldığınız cevap tamamen sahte oluyor. Ve arkadaşlarınız da bu anketi sizden görüp uygulamaya başlıyor.

 

USASABAH