Zeon lakaplı Fransız karikatürist, İsrail ile ilgili yayımladığı antisiyonist karikatür nedeniyle yargılandı ve tutuklandı.

"BASIN SUÇU KAVRAMI YÖNETİCİLERİN ELEŞTİRİLMEMESİ MAKSADIYLA KULLANILYOR"

Zeon, Fransa'daki saldırılar sonrası ifade özgürlüğü, Fransız Yahudiler ve antisemitizm ile ilgili yaptığı açıklamada, Fransa'da basın suçu kavramının ülkeyi yöneten güçlerin eleştirilmesini engellemek maksadıyla kullanıldığını savundu.

FRANSIZLAR SUÇLULUK HİSSEDİYOR

Fransız çizer konuyla ilgili, ülkesinde Yahudi soykırımı meselesinin bir tabu olduğunu ve bu yüzden Fransızların Yahudilere karşı suçluluk hissettiğini belirtti.

DAVAM HAKKINDA KONUŞMAK İŞLERİNE GELMİYORDU

Gözaltına alınmasının Fransa'da büyük medya kuruluşları tarafından gözardı edildiğini hatırlatan Zeon, "Benim davam hakkında konuşmak işlerine gelmiyordu. Çünkü Charlie Hebdo meselesine karşın benim durumumun tezatlığını dile getirmiş olacaklardı" dedi. Karikatürünün antisemitik değil antisiyonist olduğunun altını çizen Zeon, "Fransa'da antisemitizm siyonist örgütler tarafından uydurulmuş bir kavram" yorumunda bulundu.

"YA CHARLİE'SİN YA TERÖRİST"

Hürhaber'in haberine göre Zeon, karikatür dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan baskının ardından 11 Eylül sonrası gibi bir ortam oluştuğunu açıkladı. Ardından şunları paylaştı: "Ya Charlie'sin, ya terörist. Fransa'da antisemitizm siyonist örgütler tarafından uydurulmuş bir kavram. Netanyahu'nun saldırılar sonrası Fransa'ya gelmesi, düşmanını öldürtmüş mafya babasının cenaze töreni düzenlemesi gibi."

Bu arada Zeon, Fransız çizer arkadaşlarıyla birlikte "Charlie Değilim ve Umurumda da Değilsin" adlı bir eser yayımlayacaklarını hatırlattı.

İŞTE O KARİKATÜR