Kısırlık ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok yerinde de milyonlarca kişinin karşılaştığı bir problemdir. Doğal yollardan gebe kalması mümkün olmayan çiftlerin karşılaştığı bu sorun oldukça eskilere dayanmaktadır. Günümüzde ise kısırlık tüp bebek tedavileri sayesinde bir sorun olmaktan çıkıyor. Daha önce IVF olarak bilinen tüp bebek 1970'lerin ortalarında geliştirildi ve bu yıllardarda yapılan birkaç çalışmadan sonra  kanıtlanmış ilk doğum 1978'de İngiltere'de gerçekleşti. O zamandan beri, tüp bebek dünyada ve ülkemizde  her yıl yüzbinlerce bebeğin doğum ve doğumuna yardımcı oldu. İşte bugün doğal yollardan çocuk sahibi mümkün olmayan veya çocuk sahibi olmalarında sakınca bulunan çiftler için tüp bebek tedavileri hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Tüp Bebek Tedavilerinde Sabırlı Olmalısınız!

İlk tüp bebek doğumundan günümüze tüp bebek alanında yapılan tedaviler ve gelişmeler inanılmaz bir artık gösteri ve tüp bebek tedavileri günümüzde oldukça yüksek başarı oranlarına sahip olmayı başardı. Ancak, istatistikler umut verici olsa da, bu herkes için her zaman kolay olduğu anlamına gelmez. Tüp bebek süreci aslında birçok potansiyel barikat içerebilir. Sabırlı ve her şeyden önce, zorlu bir süreç olabileceği için sürece bağlı olmanız gerekir. Tüp bebek tedavilerinin ne olduğunu kısaca açıklamak gerekirse. Tüp bebek anne adayınından alınan yumurtalıkların, baba adayından alınan sperm hücreleri ile birlikte yapay bir ortamda döllenme işlemine maruz kalmasıdır. Bu işlem istenildiği gibi ilerlerlse ortaya çıkan sağlıklı embriyolar anne rahmine geri nakledir ve doğal gebelik sürecinin ortaya çıkması beklenir. Aslında böyle anlatıldığında oldukça basit ve kolay bir uygulama gözükse de yukarıda da belirttiğimiz gibi tüp bebek tedavileri oldukça sabır gerektirir. Yukarıda kısaca belirttiğimiz süreç kendi alanında farklı kollara ayrılır ve her birinin gerçekleşmesi için sabırla çalışmak gerekmektedir. Tüp bebek tedavileri sadece bu tedavi şekli ile kalmayıp bazı durumlarda, yumurta, embriyo veya sperm donasyonu gibi tedavilerde başvurulması gerekilebilir. İşte tam da bu noktada tüm tüp bebek tedavi yöntemleri hakkında detayı bilgi sahibi olmak için çok tercih edilen bir Kıbrıs tüp bebek  merkezi olan Cyprus Ivf’in https://www.cyprusivf.net/ adlı internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Kaliteli Bir Tüp Bebek Merkezi

Türkiye’de yukarıda saydığımız tüp bebek tedavilerinden ne yazık ki bazıları henüz yasal olarak uygulanamıyor. Peki bu tedavilere başvurmak zorunda olan çiftler ne yapacak? Tabii ki Kıbrıs ve Cyprus Ivf ile tanışacak! Kıbrıs dünyada tüp bebek alanında öncü bölgelerden biri, sahip olduğu başarı oranlarıyla sadece Türkiye’den değil dünyanın birçok yerinden çocuk sahibi olmak isteyen çifti kendisine çeken Kıbrıs bu konuda güvenle tercih edebileceğiniz adreslerin başında geliyor. Cyprus Ivf ise Kıbrıs’ta tüp bebek merkezi alanında adını duyurmuş önemli merkezlerden birisi.

Üreme Teknolojisinin Gelişmişliğinin Kanıtı Tüp Bebek Tedavisi

Üreme teknolojisi gün geçtikçe gelişiyor ve bu gelişmeler sayesinde çocuk sahibi olamama sorunu tamamen ortadan kalkmaya başladı. Yukarıda da anlattığımı üzere tüp bebek tedavisi bu teknolojik gelişmeler arasında en etkili ve kanıtlanmış tedavi yöntemi. Tüp bebek tedavisi ile doğan çocukların sayılarının gün geçtikçe fazlalaşıyor olması da insanların tüp bebek tedavisine güven duymalarını sağlayan faktörlerden birisi. Bu kadar garantili bir tedaviye karşı önyargılar da var mı? Tabi ki her tedavide olduğu gibi bu tedavide de sorgulanması gereken noktalar var ancak tüm bunların bireysel değil bu alanda uzman bir hekim ile birlikte sorgulanması gerekiyor. Zaten fiziksel olarak bu tedaviye uygun değilseniz etik olarak hiçbir doktor sizi bir tedavi sürecine sokmak istemez.

Burada da tercih ettiğiniz tüp bebek merkezinin neden yetkin bir yer olması gerektiğine cevap buluyoruz. Yetkin tüp bebek merkezleri bünyelerinde yalnızca nitelikli ve yetkin doktorları bulundurur bu doktorlar etik anlayışları sayesinde hastaya asla asılsız bilgiler vermez ve sadece doğruları söyler.

Eğer tüp bebek merkezi seçim aşamasındaysanız seçtiğiniz tüp bebek merkezinin tüm bu kriterlere uyduğundan emin olun, geçmiş tedavilerini inceleyin, başarılı sonuçlarını inceleyin ve bunları göz önünde bulundurarak seçim yapın.

Tüp bebekle doğan çocukların normal bir çocuk olup olmadığı da sıkça tartışılan konu başlıklarından birisidir. Sık sık tartışılan bu konunun cevabı çok açık ve herkes tarafından doğrulanmış biçimde. Tüp bebekle doğan çocuklar normal doğum çocuklar kadar sağlıklı olurlar. Ancak burada da genleriniz rol oynar, konuyla alakalı olarak tedavi olduğunuz ya da olmayı düşündüğünüz tüp bebek merkezine danışabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisinin güvenilirliğiyle alakalı bu kadar konuşma yaptıktan ve güvenilir tüp bebek merkezleri ile çalışmanız gerektiğinden bahsettikten sonra size bir yer önermememiz yanlış olur. Dünyada tüp bebek tedavisinin en çok geliştiği bölgelerden birisi olan Kıbrıs’ta çok iyi tüp bebek merkezleri var. Kıbrıs bölgesi içerisinde güvenilebilecek bir Kıbrıs tüp bebek merkezi arayanların yolu Cyprus IVF adlı merkezle mutlaka kesişecektir.