Gribin başlangıç döneminde yukarıdaki şikayetlerle beraber veya tek başına kişide huzursuzluk, aşırı sinir, kişilik değişiklikleri, isteksizlik gibi duygu bozuklukları çok sık görülür. Yine uzun ve zaman zaman şiddetli baş ağrısı da  hastalarda sıkça görülen belirtilerden biridir. Akşam gazetesinde yer alan habere göre Beyin ve Sinir Bilimi Uzmanı  Doç. Dr. Serdar Dağ baş ağrısı çok şiddetliyse ve yanında başka bulgular varsa hasta mutlaka bir hekime başvurmalı diyor. Çünkü bu virüs mikrobunun beyne yayılmasıyla ile oluşan ensefalit hastalığının belirtisi olabilir. 

Bazı virüs (mikrop) türleri beynin belli bölgelerinde sınırlı kalırken bazı türleri beynin daha geniş bölgesine yayılabilir. Ensafalit hastalığının belirtilerini çok kısa olarak şu şekilde sıralayabiliriz: 

1) Baş ağrısı 

2) Kusma, ateş, halsizlik 

3) Yaygın kas ağrıları 

4) Huzursuzluk 

5) Beyinde etkileyen yerin derecesine göre şuurda değişiklik ve harekette kayıp. 

6) Ensede sertlik, şuurda bulanıklı 

7) Bayılma nöbetleri 

Tabii ki bu belirtilerle seyreden başka hastalıklar da vardır fakat bu belirtiler ansefalit tanısını destekler. 

Bize her zamankinden farklı uzun süren baş ağrısı veya dalgınlık vs. gibi şikayetlerle gelen bir çok hastada geçirilen veya geçirilmiş ansefalit saptarız. 

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu hastalığın pek çok derecesi vardır. Şiddetli süren baş ağrısıyla veya hafif şuur bulanıklığı ile atlatan hastanın yanında yoğun bakıma alınan tüm kaslarında felç gelişen hastalarımız da vardır. 

Bu hastalığı saptamak için başta iyi bir anemnez ve muayene yapmak gerekir. Bunun dışında başlıca şu yollar izlenir. 

- Beyin ve omirliğin içinde dolaşan beyin omirilik sıvısındaki (BOS) bazı bulgular bizi hastalığa götürür. 

- Bazı virüs (mikrop) türleri beyin MR ’ın tipik bulgu verir. 

- Beyin elektrosu (EEG) tanıda büyük önem taşır ve bazı tipler için tipik bulgu verir. 

- Mikrop (virüs) bazı durumlarda dışkıda, idrarda ve kanda üretilebilinir. 

Tedavi : 

Ensefalit tedavisi ikiye ayrılır. Birincisi; mikrop belliyse mikroba karşı verilen ilaçlardır. İkincisi ise vücut direncini arttırıcı ve ensefalitin sebep olduğu belirtileri düzeltmeye yarayan destekleyici tedavidir. 

Yukarıda çok kısa olarak bahsettiğim ve bazen yaşam kalitesini bazen ve hatta ölümle sonuçlanabilen ensefalitin erken tanısı ve tedavisi önemlidir. Özellikle ağır grip enfeksiyonlarından sonra gelişen dirençli baş ağrısı, dalgınlık durumlarında hemen bir doktora başvurmak gerekir.