on5yirmi5.com

On5

Pasif İçicilikten Korunma Yolları

Pasif içiciler de sigara bağımlıları kadar risk altında. İşte pasif içicilikten korunma yolları.

Pasif İçicilikten Korunma Yolları

Evinizde sigara içmiyor olabilirsiniz. Fakat evinize gelen misafirler sigara içtiğinde bunun sizin ve çocuklarınızın sağlığı üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini biliyor musunuz? 

Pasif içicilikte toksinlere maruz kalma astım, kanser ve diğer ciddi problemlere yol açabiliyor.

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, soluduğunuz dumanın içinde ne olduğu bilmeniz ve havayı temizlemek için önlemler almanızın önemli olduğu belirtiliyor.

Sigaranın zararlarını bildiğiniz için siz içmiyor olabilirsiniz. Peki pasif içicilik hakkında neler biliyorsunuz? Başkasının içtiği sigaranın dumanı kardiyovasküler hastalıklarda kansere kadar birçok sağlık sorununa neden olabiliyor. İşte sigaranın dumanında bulunan binlerce zehirli kimyasal maddeden bazıları:

Benzen, Karbon monoksit, Krom, Siyanür, Formaldehid, Çinko, Nikel, Polonyum.

Sigara dumanındaki tehlikeli maddeler havada saatlerce dolaşabiliyor. Bu dumanı kısa süre için solumak bile akciğerlerinizi tahriş edebilir ve kanınızdaki oksijen miktarını azaltabilir. Esas, bu dumana uzun süre ve sık sık maruz kalmak daha tehlikelidir. Ayrıca sigara dumanı odadaki perdelerin, halıların ve mobilyaların yanında içen kişinin saçına, giysilerine de siner. Bu durum özellikle çocuklar için büyük riskler oluşturuyor.

Görünüm: Mobil | Klasik: Pasif İçicilikten Korunma Yolları


  • SAĞLIK Son Haberler

Kategoriler

on5yirmi5.com

Yazarlar

on5yirmi5.com

sitede arayın


Kapat