Neşati Yazarkalem'in yazısı

"Ha kalktı, ha kalkıyor" derken geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bir açıklama yaptı ve SBS'nin önümüzdeki yıl yapılmayacağını söyledi. Aslında zaten SBS'nin bu yıl son kez yapıldığını herkes biliyordu ancak burada kafalarda netleşmeyen soru SBS'nin yerine hangi sistem uygulanacağıydı. Bakan Avcı, "SBS kalkıyor, dershaneler kalkacak" dedi ve öğrencilerin derslerde aldıklarını notlarında değerlendirileceği bir sistem getireceklerini söyledi.

SBS, Hüseyin Çelik'in Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemden başlayarak Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer ve son Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın dönemi dahil hep gündemde olan bir konu oldu. Bakın hangi Milli Eğitim Bakanı SBS için ne demişti?

Millî Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) ve Seviye Belirleme Sınavı'ndaki yeniliklere ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Ortaöğretime Geçiş Sisteminin “yeni bir sınav sistemi” olarak değerlendirilmesinin “büyük bir yanlış” olacağını belirten Bakan Çelik, “Bu model sadece sınavdan ibaret değildir. Bir bütün olarak ilköğretim kurumlarımızdaki kaliteyi artırmaya yönelik, öğrenciyi okula bağlamaya yönelik yeni bir modeldir” dedi. (http://www.sinavlar.net/yazdir.asp?id=277)

SBS tarihe karışıyor

Bakan Çubukçu, SBS sınavının 6. ve 7. sınıflarda kaldırılacağını, ayrıca düz liselerin de Anadolu ve meslek liselerine dönüşeceğini açıkladı.

''Seviye Belirleme Sınavını 6. ve 7. sınıflarda kademeli olarak kaldırıyoruz. Böylelikle öğrencilerimizi sınavdan değil ama sınav odaklı bir sistemden, aşırı stres ve kaygıdan uzaklaştırmış olacağımızı ümit ediyorum. Velilerimizin sırtındaki büyük ekonomik yükü kaldırmayı da hedefliyoruz. Bu karar sadece SBS ile ilgili düzenlemeyi değil aynı zamanda Bakanlığımızın eğitim politikaları doğrultusunda ortaöğretimin yeniden yapılandırılması çalışmalarını destekleyici yönde olmuştur. (http://www.ntvmsnbc.com/id/25110093/)

 

ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİNDE YENİ DÜZENLEME

MEB, SBS'de yapılan yeni düzenleme ile ilgili ayrıntıların yer aldığı yazılı açıklama hazırladı.

Açıklamada, 2007-2008 yılında uygulamaya konulan Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi'nin en önemli unsurlarından biri olan SBS üzerinde yapılan detaylı ve kapsamlı analizler sonucunda SBS'nin genel olarak öğrenci, veli, öğretmen, okul ve eğitim sisteminde olumsuz etkilerinin de bulunduğunun tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak amacıyla sistemin hedeflerinden vazgeçilmeden ortaöğretim sisteminin yeniden düzenlenmesi çalışmaları da dikkate alınarak yeni bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. (http://www.ntvmsnbc.com/id/25110093/)

‘SBS’Yİ KALDIRACAĞIZ’

Bakan Ömer Dinçer, SBS ve YGS’de yapacakları düzenlemelerle ilgili de açıklamalarda bulundu.

SBS’yi kaldıracaklarını ve YGS’yi de yılda birkaç kez yapacaklarını belirten Dinçer, şöyle konuştu:

SBS imtihanlarını çocuklarımızın seçildiği ve en başarılı olandan en başarısız olana doğru listelendiği bir imtihan olmaktan çıkaracağız. Liselere çocukların sınavla gittikleri sistemi ortadan kaldıracağız. Çocukların almak istedikleri eğitimi bulundukları yere en yakın liselerden alacak şekilde yeni bir hazırlık yapıyoruz. fen lisesi, sosyal bilgiler lisesi ile türkçe-matematik eğitimi, güzel sanatlar gibi farlı alanlarda eğitim yapmak isteyenlerin yine sınava tabi tutulmadan kendi kabiliyetine göre eğitim yapabileceği bir çalışma yürütüyoruz. Tamamlandığı zaman kamuoyuyla paylaşacağız. SBS’yi kaldırmayı planlıyoruz. (http://www.ntvmsnbc.com/id/25379093/)

2013'te SBS kalkıyor

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dinçer, gelecek yıl eğitim sisteminde yapılacak değişikliklerin ipuçlarını verdi. Bakanın verdiği bilgilerden satır başları şöyle: 

• 2013-2014 Eğitim yılından itibaren sekizinci sınıf öğrencilerinin girdiği SBS kalkıyor. 

• 2013’de dershaneler olmayacak. 2012 sonunda SBS’nin yerine gelecek sistem ve dershanelerle ilgili sistem ve çalışmalar açıklanacak. (http://www.radikal.com.tr/egitim/2013te_sbs_kalkiyor-1107681)

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den ilginç bir itiraf geldi. Ömer Dinçer dershanelere ve sınavlara duyulan ihtiyaç ortadan kalkmadan dershaneleri kapatmanın mümkün olmadığını ifade etti. (http://www.gazete5.com/haber/bakan-omer-dincer-den-dershane-itirafi-275131)

Ortaöğretimde SBS 2013'te son kez yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız, SBS'nin bu yıl son kez yapılacağını, sonra sistemin değişeceğini söyledi.

NTV yayınına katılan Zararsız şunları söyledi: "Eğitim-öğretim yılının sonunda SBS yine yapılacak. 2012-2013 öğretim yılının sonunda Haziran ayında takvimine göre yapılacak. 2013-2014 öğretim yılının sonunda ise SBS olmayacak. Bir başka şekilde ortaokuldan liseye yerleştirme yürürlüğe girecek."

Berkcan Çiftçi (Öğrenci): Seneye 8. sınıflar tek sınav mı olacak? Ve sınav olacak mı?

SBS bu öğretim yılı bittiğinde bir tek sınav olarak yapılacak ve o sınavın sonucuna göre yerleştirme gerçekleşecek. Ama bir sonraki öğretim yılında biz artık SBS sınavını yapmamış olacağız ve ilköğretimden ortaöğretime geçiş konusunda farklı bir sisteme geçeceğiz. Şu anki yarışmaya ve sıralamaya dayalı SBS sınavı yerine bilgiyi ölçen ve bu ölçün sonucu ortaya çıkan bilgiler çerçevesinde yerleştirmeye dayalı bir sisteme geçmeyi planlıyoruz. (http://www.ntvmsnbc.com/id/25378951)

Talim Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, NTV'ye Sorun’da, soruları yanıtladı.

'SBS yerine yeni sınav gelmeyecek'

Talim Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, "Kamuoyu SBS kalkacak ama bunun yerine yeni bir sınav gelecek endişesi taşımasın. Burada yeni bir sınav gelmeyecek" dedi. (http://www.abbasguclu.com.tr/sbss/sbs_yerine_yeni_sinav_gelmeyecek.html)

SBS'ye Kazak modeli

SAFURE CANTURK 29.04.2013

MEB, bu yıl son kez yapılacak SBS'den sonra Kazakistan modeli seçme sistemine geçecek. Bu modelde üniversite öncesi 11 yıl eğitim alınıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), bu yıl son kez yapılacak SBS sınavının ardından yeni seçme sistemi için Kazakistan modeli üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Gelecek yıldan itibaren uygulanacak modele göre, öğrenciler yıl içinde yaptığı ödevler, aldığı notlar, katıldığı yarışmalar hatta izlemeye gittiği tiyatro oyunlarından bile bir performans puanı elde edecek. Bakan Nabi Avcı'nın talimatıyla incelenen sistemde geçiş sınavlarında 'Seçmeli şıklar' yerine "açık uçlu" sorular yer alacak. (http://www.sabah.com.tr/Egitim/2013/04/29/sbsye-kazak-modeli)

Kıvanç EL / VATAN ANKARA Milli Eğitim Bakanlığı, 2013 yılında son kez uygulanacak SBS’nin ardından hayata geçirilecek yeni liselere yerleştirme sistemi çalışmalarını taslak olarak tamamladı.

Galatasaray ve Kabataş gibi yoğun ilgi gören liseler öğrencileri kendi sınavıyla alacak. Öğrencinin her faaliyeti nota dönüşecek. Uygulama bu yıl başlıyor. (http://www.memurlar.net/haber/345793/)

SBS'de test sistemi kalkıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yapılacak değişikliğe ilişkin konuştu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) yapılması planlanan değişikliğe ilişkin, "Çocukları test cenderesinden, çoktan seçmeli sistemden kurtaracak yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Açık uçlu sorularla yürüyen bir seçme daha sağlıklı olur diye düşünüyoruz" dedi.

BAKAN AVCI SBS İLE İLGİLİ SORUYU YANITLADI

Avcı, konuşmasının ardından forumun oturumunda katılımcıların Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) ilişkin sorusu üzerine, böyle kapsamlı bir değişikliği bir yıla sığdırmanın mümkün olmadığını söyledi. 

Çocukların 4 yılda ders içi ve ders dışı birçok faaliyet yaptığı bilgisini veren Avcı, bu performanslarını, başarılarını ders dışı etkinliklere dâhil etmeye yönelik bir sistem planladıklarını kaydetti.

Şu anda geriye dönük performans değerlendirmesi yapılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Bakan Avcı, "Çocukları test cenderesinden, çoktan seçmeli sistemden kurtaracak yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Açık uçlu sorularla yürüyen bir seçme daha sağlıklı olur diye düşünüyoruz. Ancak çalışmalarımız devam ediyor" dedi. (http://www.haberturk.com/gundem/haber/839813-sbsde-test-sistemi-kalkiyor)

Not şişirmece yok

Avcı, yanına gelen bir çocuğun “Seviye Belirleme Sınavı gelecek yıl nasıl olacak?” sorusunu “Bu yıl SBS’ye giriliyor. Seneye tek sınavlı ve dershane ağırlıklı olmayacak, yıl içerisinde girdiğiniz derslerden aldığınız notlar da değerlendirmeye katılacak. ‘Adil olur mu?’ ve ‘Bazı sınıflarda notlar şişirilir mi?’ diye soruyorsunuz. Ona fırsat vermeyecek bir düzenleme yapacağız. Not şişirmece yok” dedi. (http://haber.gazetevatan.com/sbsde-yeni-sistem/543117/1/gundem)

Avcı'dan SBS değişikliği açıklaması

Mİlli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, üzerindeki çalıştıkları düzenlemeye göre yıl içerisinde yapılacak merkezi yazılı sınavların da SBS sonuçlarında etkili olacağını söyledi.

ANKARA(ANKA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Anadolu ve Fen liselerine yine bir değerlendirme ile öğrenci alınacak ama bu değerlendirme tek bir sınava dayalı olmayacak. Sene içerisinde öğrencilerin müfredata dayalı olarak zaten yapılmakta olan sene içerisinde yapılan sınavları merkezden planlayarak ve değerlendirmesini de merkezden yaparak böylece deyim yerindeyse hormonlanmış notlardan arındırarak bu notları da nihai değerlendirmenin ortalamasına katmayı düşünüyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı, Anadolu ve Fen liselerine nasıl öğrenci alınacağına yönelik soruya şu yanıtı verdi:

"Bu sene SBS sınavının son defa yapılacağını açıklamamızdan sonra bu konuda gerçekten kamuoyunda net bir açıklama beklentisi arttı. Şunun üzerinde çalışıyoruz. Anadolu ve Fen liselerine yine bir değerlendirme ile öğrenci alınacak ama bu değerlendirme tek bir sınava dayalı olmayacak. Muhtemelen yaptığımız çalışmalar ve incelemeler eğer bizi yanıltmıyorsa sene içerisinde öğrencilerin normal ara dönem sınavlarında aldıkları notları da hesaba katan yani sene içerisinde müfredattan normal yazılı sınavlardan aldıkları notları da ortalamanın içine katan bir değerlendirmeyi öngörüyoruz. Böylece çocukların münhasıran dershanelerde kazanılmış birtakım test becerileriyle başarılı ya da başarısız oldukları tek bir sınav yerine müfredat ağırlıklı sene içerisinde gördükleri derslerden aldıkları notları da değerlendirmenin içine katan bir düzen kurmaya çalışıyoruz.

Bugüne kadar gerçekleştirilmeyişin sebebi büyük ölçüde sene içerisinde müfredata dayalı olarak sınıflarda yapılan yazılı sınavlarda ister istemez her öğretmen her okul kendi öğrencilerinin daha başarılı olmasını istiyor. Dolayısıyla oradaki notlar çok da gerçekçi olmayabiliyor. Onun için üzerinde çalıştığımız tedbir bu sınavların yani sene içerisinde müfredata dayalı zaten normal olarak yapılması gereken yazılı sınavların bazılarının bu ortalamaya veya değerlendirmeye katılacak olan sınav sonuçlarının merkezi bir planlamayla yürütülen ve yine merkezden değerlendirilen sınavlar biçiminde yapılması.  Yani sene içindeki bazı yazılılar Milli Eğitim Bakanlığının denetiminde merkezden hazırlanmış sorularla ve merkezi bir değerlendirmeyle alınacak. Böylece çocukların sene içerisinde aldıkları yazılı notlardan en azından bu güvenceyi taşıyanlar daha sonra Fen liselerine ve sınavla öğrenci alınacak okullara girişlerinde değerlendirmeye katılabilecek.

Söylediğimiz kısaca şu; bir sınav yine olacak ama o sınav tek başına belirleyici olmayacak. Sene içerisinde öğrencilerin müfredata dayalı olarak zaten yapılmakta olan sene içerisinde yapılan sınavları merkezden planlayarak ve değerlendirmesini de merkezden yaparak böylece deyim yerindeyse hormonlanmış notlardan arındırarak bu notları da nihai değerlendirmenin ortalamasına katmayı düşünüyoruz.

Her öğretmenin kendi sınıfında değil başka sınıflarda görevlendirilmesi böylece birbirini tanıyan öğretmenlerle öğrencilerin aynı sınavda olmamalarını sağlamaya çalışıyoruz." 

http://haber.mynet.com/avcidan-sbs-degisikligi-aciklamasi-700812-guncel/

Avcı: SBS kalkıyor, dersaneler kapanıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gelecek yıl SBS'nin yapılmayacağını ve dersanelerin kapanacağını söyledi.

Avcı, 'SBS kalkıyor, dersaneler kapanıyor. Çocukların okullarda gördükleri dersler esas alınacak. Dersanelerin özel okullara dönüşmesi için düzenleme yapıyoruz' dedi.

Nabi Avcı ayrıca velilerin çocuklarını dersaneye yazdırma konusunda acele etmemesi uyarısında bulundu.

Avcı'nın yaptığı açıklamalar şöyle:

Öğrencilerimizin derslerden ne öğrendiklerini ölçmeye yarıyan sene içi yazılılarını disipline ederek o notları kullanılabilir hale getirmek istiyoruz. Çocukların okul başarılarına göre bir sınav olsun. Okul başarılarını ölçebiliyor muyuz? Geçmiş yıllara dönük araştırmalarımız gösteriyor ki okullarda yapılan sınavlara ilişkin değerlendirmeler her zaman çok sağlıklı olmuyor. Bir okulu değerlendirme kriteri ile başka bir okulu değerlendirme kriteri birbirini tutmuyor. Öğretmenlerimizin not verirken bazılarının çok cömert bazılarının çok tutumlu olduğunu görüyoruz. Bu yüzden o notların daha sonraki değerlendirmelerde kullanılamadığını görmüşüz. Bu sınavlardan bazılarını en azından birer tanesini Merkez'den MEB olarak biz yapalım. Gerek sınavın hazırlanışını, gerek uygulanışını ve gerekse değerlendirilmesini biz yapalım, biz denetleyelim. Böylece standart daha adil bir not havuzumuz oluşsun. Bunları biz daha sonra farklı amaçlarla okula girişlerde okul tercihlerinde kullanabilelim. Dolayısıyla SBS olmayacak.

(http://www.polishaber.net/haber-8056-avci_sbs_kalkiyor_dersaneler_kapaniyor.html)

On5yirmi5