Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi ve prim borçlarına getirilen yapılandırmayla ilgili açıklamalar yaptı.

Basın toplantısı düzenleyen Ağbal şunları söyledi:

“Vergi Alacağımız 90 Milyar TL’

Hangi vergi olursa olsun yeniden yapılandırma kanunu kapsamında taksitle ve daha az tutarla ödeme imkanı getiriliyor. Vergi dairesine geçmişten gelen ceza varsa bunu kaldırıyoruz. Gecikme faizi ve gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Bunun yerine yurtiçi ÜFE oranıyla ilave tutar alacağız. Borcu olan 6,3 milyon bu kanun hükümlerinden yararlanacak, vergi alacağımız 90 milyar TL.

Hangi Borçlarda Kolaylık Sağlanacak?

1- Taşıt Vergisi Borçları

6,3 milyon borçlu içinde 3,9 milyon vatandaşın borcu motorlu taşıtlar vergisinden geliyor. Kendilerine çağrıda bulunuyorum. Büyük çoğunluğu 1000 liranın altında. Geçmişten gelen taşıt vergisi borçlarını ödesinler.

2- Trafik Para Cezaları

Trafik para cezası borcu olan 4,2 milyon vatandaşımız var. 3,9 milyon mükellefin borcu 1000 liranın altında bulunuyor. Kanun kapsamında yapılandırılan alacaklar büyük ölçüde bu tutarın altında.

3- Askerlik Para Cezası

Askerlik para cezası, seçim para cezası, nüfus para cezaları var. Karayolları'ndan usulsüz geçişlerle kesilen para cezaları taksit ve düşük tutarla ödenebilecek.

4- Öğrenim Kredisi Borçları

Öğrenim kredisi alıp da ödemeyip 580 bin öğrenci var. Bunların 1,4 milyar lira öğrenim kredisi borcu var. Bu borçlar da kanun kapsamında düşük tutarlarla ödenebilecek.

5- Emlak Vergisi Borçları

Belediyelere olan emlak vergisi borçları da düzenleme kapsamında, çevre temizlik vergisi kapsamda.

50 Lira Altındaki Borçlar Silinecek

Vergi dairesine borcun tutarı 50 lira ve altındaysa bu tamamen silinecek. Vatandaş bu borcu ödemekten kurtulacak. Bu kapsamda 29 milyon adet dosya var. 1,2 milyarlık kamu alacağından vazgeçiyoruz. 

67 milyar TL'lik prim borçları yeniden yapılandırılacak. Sağlık sigortası kapsamında 5,9 milyon vatandaşın 10,3 milyar TL borcu var.

Hangi Dönemdeki Borçları Kapsıyor?

2016 Haziran ayı ve önceki dönemlerini kapsıyor. Temmuz ayındaki borçlar bu yasa kapsamında yer almayacak.

Vatandaşlar borcun aslını öderse, gecikme zammı almaktan vazgeçiyoruz. Burada yurtiçi ÜFE üzerinden tutar yeniden belirlenecek. 

Vergiye bağlı cezaları tamamen ortadan kaldırıyoruz.

100 bin lira borcu 154 bin liraya yükseldi. 54 bin 400 lirası tamamen kalkacak. Gecikme zammı alınmayacak. Bunun yerine yurtiçi ÜFE'ye göre hesap yapılacak.