Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) Akdeniz Bölge Temsilcisi Semih İğdigül, "Aileler çocuklarına karne hediyesi olarak kedi, köpek alıyorlar, iki, üç ay sonra da tek edip gidiyorlar. Unutulmasın ki bu canlılar hiçbir zaman oyuncak değildir" dedi.

Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) Akdeniz Bölge Temsilcisi Semih İğdigül, "Aileler çocuklarına karne hediyesi olarak kedi, köpek alıyorlar, iki, üç ay sonra da terk edip gidiyorlar. Unutulmasın ki bu canlılar hiçbir zaman oyuncak değildir" dedi.

İğdigül, sokak hayvanlarına duyarlılığı arttırmak için "Bir Damla Yaşam Aracı" ile çıktığı Türkiye turunda Ordu'ya ulaşarak Belediyenin Hayvan Barınağı'nı ziyaret etti.

Barınakla ilgili yetkililerden bilgi alan İğdigül, il il, kapı kapı, gezerek "hayvanlar için merhamet" çağrısında bulunduklarını söyledi.

Yaptıkları etkinliklerle hayvanlara saygı ve sevgi duyulması yönünde vatandaşları bilgilendirmeye çalıştıklarını dile getiren İğdigül, "Biz millet olarak vicdanlı ve merhametliyiz ama unutkanız. Dışarıda gezen kedi ve köpeklere su ve yemek vermeyi unutan bir toplum haline geldik. Biz de bunu unutturmamak için çalışıyoruz, gayret gösteriyoruz. Diyoruz ki, 'kapınızın önüne bir kap su, yemek koyun.' Bu sıcak yaz günlerinde hayvanlar üç, dört gün yemeksiz yaşayabilir ama sekiz saat susuz yaşayamaz."

Ordu Belediyesi Hayvan Barınağını beğendiğini de belirten İğdigül, şöyle devam etti:
"Hiçbir hayvanın kafeslerin içinde yaşamasını tasvip etmiyoruz. Ama burada hayvanların aşıları yapılıyor, küpeleri takılıyor ve tekrar doğal ortamlarına bırakılıyorlar, karınları doyuyor, dışarıda işkence görmüyorlar, tecavüz edilmiyorlar, gözleri çıkarılmıyor. Yani insanlar cezası yok diye bazı egolarını bu hayvanlar üzerinde gideriyorlar."

"HAYVANLAR OYUNCAK DEĞİLDİR"

"Aileler çocuklarına karne hediyesi olarak kedi, köpek alıyorlar, iki, üç ay sonra bu hayvanları terk edip gidiyorlar, unutulmasın ki bu canlılar hiç bir zaman oyuncak değildir" diyen İğdigül, özellikle yazlıkçıların, okullar açılınca aldıkları hayvanları sokağa terk ederek evlerine döndüklerini anlattı.

Terk edilen hayvanların ızdırap çektiklerinin altını çizen İğdigül, "Tabi onlar bu hayvanların terk edildikten sonra nasıl bir acı içine gireceğini bilmiyorlar. 'Hayvan diyorlar, oyuncak diyorlar' o gözle bakıyorlar. Bu canlılar hiçbir zaman oyuncak değildir. Oyuncak olarak görmesin kimse bu canlıları. Onlar da bizim gibi ağlıyorlar, seviniyorlar, gülüyorlar. Onlara oyuncak muamelesi yapmayalım" dedi.

Ordu Belediyesi Veteriner Müdürü Yaşar Efil ise "kısırlaştır, aşılat, yaşat" mantığı içinde hareket ettiklerini söyledi.

Yeni Belediyeler Yasası'na göre tüm belediyelerin hayvan barınakları yapma zorunlulukları olduğunu hatırlatan Efil, "Ama bakıyoruz ki bugün Ordu'da bile bir, iki belediye bunu yapıyor. Olmayanlar ne yapıyor? Hayvanları bu şehrin merkezine terk ediyorlar. Bu problemlerin aşılması gerekiyor" diye konuştu.

Efil, vatandaşların hayvanlara karşı daha sağduyulu olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye Gazetesi