Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran'ın müzakerelerle ilgili sunduğu planın "önemli bir katkı" olarak değerlendirildiğini ve tarafların Cenevre'de 7-8 Kasım'da tekrar toplanmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Ashton, İran'la, AB'nin başkanlık ettiği BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1) arasında Cenevre'de iki gün süren, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerin ardından Uluslararası Konferanslar Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

İran Dışişleri Bakanı ve müzakerecisi Muhammed Cevad Zarif ile ortak hazırladıklarını belirttiği basın bildirisini okuyan Ashton, İran'ın müzakerelerin yürütülmesiyle ilgili bir çerçeve plan ortaya koyduğunu, bunun "önemli bir katkı" olarak değerlendirildiğini söyledi. Heyetlerin bu planla ilgili ikili ve ortak görüşmeler yaptığını vurgulayan Ashton, "Tarafların Cenevre'de 7-8 Kasım'da tekrar toplanması kararlaştırıldı" dedi.

Ashton, AB, P5+1 ülkeleri ve İran'ın nükleer ve yaptırımla ilgili uzmanlarının bundan sonraki toplantıdan önce farklılıklara çözüm bulunması ve pratik adımlar atılması konusunda bir araya gelmesinin kararlaştırıldığını da kaydetti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran'la yaptıkları görüşmelerde, her şeyden önce güven artırma konusuna odaklanmaları gerektiğini bildiklerini  söyledi.Basın mensuplarının soruları üzerine Ashton, görüşmeler hakkında detay vermemeye karar verdiklerini ifade ederek, her zaman bundan sonra neler yapabileceklerini düşündüklerini belirtti.

Ashton, "Görüşmelerimizde ilk önce güven artırma konusununa odaklanmamız gerektiğini biliyoruz. Daha sonraki adımların ne olacağı konusunda da mümkün olduğunca net olmamız gerekiyor" dedi. Görüşmelerin İran'ın yeni heyetiyle yapıldığına işaret eden Ashton, daha önce yapılandan daha detaylı görüşmeler yürüttüklerini kaydetti.

Ashton, pek çok konudaki itirazlarını İran tarafına ilettiklerini de belirtti.  ABD'de bazı milletvekillerinin İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmamasını savunduklarının hatırlatılması ve ABD yönetiminin yaptırımlarla ilgili bir değişiklik olması durumunda bunu gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinin sorulması üzerine Ashton, görüşmeler sırasında ABD ile birlikte hareket ettiklerini ve ABD'nin ekibin bir parçası olduğunu söyledi.

"Dengeli adımlar atılmalı"

İran Dışişleri Bakanı ve müzakerecisi Muhammed Cevad Zarif, karşılıklı güvenin tekrar oluşması için dengeli adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Zarif, İran'la, AB'nin başkanlık ettiği BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1) arasında Cenevre'de iki gün süren, ülkesinin nükleer programına ilişkin müzakerelerin ardından, Uluslararası Konferanslar Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Bakan Zarif, iki gün süren görüşmelerin yeni bir aşamanın başlangıcı olmasını umduklarını belirtti.

Sundukları planın detaylarının ciddi ve derinlemesine müzakereler gerektirdiğini ifade eden Zarif, görüşmelerden sonra ilk kez bir ortak bildiri yayımlandığını anımsattı.

Görüşmelerin uzmanlar düzeyinde süreceğini bildiren Zarif, detaylar üzerinde konuşmama konusunda anlaştıklarını vurguladı.

Basın mensuplarının soruları üzerine İran'a güvenilmemesi konusunda bir sebep bulunmadığını kaydeden Zarif, "Karşılıklı güvenin tekrar oluşması için dengeli adımlar atmalıyız" dedi.

Zarif, ne zaman gerekli olursa bakanlar düzeyinde yeniden bir araya gelme konusunda da anlaştıklarını ifade etti.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nı imzalayıp imzalamayacaklarına ilişkin soru üzerine Zarif, İran'da bu konuda bazı yasal engeller olduğunu ancak bu konuların süreç içerisinde pek çok aşamada tartışılabileceğini kaydetti.

 

"İran, ilk adımları atmalı"

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Cenevre'de iki gün süren, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerin ardından yaptığı değerlendirmede, İran hükümetinin olumlu yaklaşımını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Hague, "İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, müzakereler için bir temel sundu ve endişe konusunda İran ile ciddi değişimler yer aldı. Diplomatlar ilk defa İran'ın nükleer programı ile ilgili olarak uluslararası toplumun ciddi endişelerini belirtmek için İran ile daha somut tartışmalara başladı" dedi.

Müzakerelerin yakın zamanda somut sonuçlar getirmesini umduğunu söyleyen Hague, "İran, programı için gerekli olan ilk adımları atmalı ve bunun karşılığında biz de orantılı adımlar atmaya hazırız. Bizim de müzakerelerin bu olumlu ivmesini korumamız önemli ancak İran'ın nükleer programının gelişmeye devam ettiğini de unutmamalıyız. Önümüzde birçok zor iş var ancak bu fırsatı boşa harcamamalıyız" diye konuştu.

AA