İstanbul Boğazı

Belki de İstanbul Boğazı olmasaydı, İstanbul da İstanbul olamazdı. Masmavi denizine, martılarına, vapurlarına ve kıyı boyunca uzanan tarihi yerlerine bakınca; uğruna şiirler, şarkılar, destanlar yazılmasına şaşıramıyor insan.

Tarih

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul'un tarihi taş devrine dayanıyor. Küçükçekmece Gölü yakınlarındaki Kumburgaz Mağarası'nda yapılan kazılarda insan kültürüne dair ilk izler bulunmuş. Kentsel tarihi MÖ. 7. yüzyıla dayanan İstanbul, Bizans'tan Osmanlı'ya; dünyanın en büyük imparatorluklarına neredeyse 1600 yıl boyunca başkentlik yapmıştır.

Tarihi Eserler

Bunca yüzyıllık serüvenin izlerine İstanbul'un her yerinde rastlayabilirsiniz. Surları, sarayları, kasrları, camileri, kiliseleri ve meydanları ile İstanbul'un her yanı tarih kokar. Dikilitaş, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Anadolu ve Rumeli Hisarı, Süleymaniye Cami, Ayasofya Cami ilk akla gelenler olsa da daha niceleri İstanbul'un tarihine ettiği tanıklığı hala sürdürmektedir.

Doğal Güzellikler

Boğaz'ın güzelliği bir yana dursun, başka doğal güzelliklerin de yeridir İstanbul. Başlıcalarını Adalar, Belgrad Ormanları, Çamlıca, Yıldız Parkı, Gülhane Parkı, Anadolu ve Rumeli Kavağı, Polonezköy, Kilyos olarak sayabiliriz.

Kültür Hayatı

Ülkemizin, hatta dünyanın kültür başkentlerinden biri olan İstanbul, her sene bir çok festivale, kongreye, sempozyuma, sergiye ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul Bienali, Uluslararası İstanbul Film Festivali, İstanbul Caz Festivali bunlara sadece bir kaç örnek.

Kültür Hayatı

Ülkemizin, hatta dünyanın kültür başkentlerinden biri olan İstanbul, her sene bir çok festivale, kongreye, sempozyuma, sergiye ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul Bienali, Uluslararası İstanbul Film Festivali, İstanbul Caz Festivali bunlara sadece bir kaç örnek.

Eğlence

Gece olunca, bir de hafta sonuysa İstanbul'un ışıkları ayrı bir parlar. Binlerce mekan arasında, herkesin zevkine ve bütçesine göre gidebileceği, keyifli vakit geçirebileceği bir yer vardır. İki yakanın iki önemli caddesi olan İstiklal Caddesi ve Bağdat Caddesi ise her gün binlerce kişiye ağırlamaktadır.

Alışveriş

Herhangi bir şeye ihtiyacınız varsa, İstanbul'da bulamamanız mümkün değildir. Cadde mağazalarından alışveriş merkezlerine, çarşılardan esnaf dükkanlarına tüm alternatifler buradadır. Tahtakale, Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı gibi mekanlar, alışveriş keyfine ayrıca nostalji de katar.

Kariyer

Her sanatın, her zanaatın, her emeğin İstanbul'da bir karşılığı vardır. Kariyer yapmak istediğiniz alana dair her zaman açık bir kapı bulabilirsiniz.

Spor

Türkiye'nin üç büyük spor kulübüne ev sahipliği yapan İstanbul'un hayatında futbol ayrı bir yer tutar. Bununla birlikte her türlü spor karşılaşmasını izleyebileceğiniz, eğitimini alabileceğiniz, hatta uzmanlaşabileceğiniz yegane yerlerden biridir İstanbul.

Olasılıklar

Bu şehre bakıp, olasılıkların sınırsızlığına kanaat getirmemek mümkün mü? İstanbul derya deniz; içinde elbet herkes ilhamını bulabilir!