En son 2010 yılında Fernando Alonso ile İtalya'da, kendi ülkesinde yarış kazanan Scuderia Ferrari takımı, 10 sene aranın ardından tekrar kendi evinde yarış kazandı!
Bu sene takıma katılan çaylak sürücü Charles Leclerc aynı zamanda Formula 3'te ilk senesinde şampiyon olan nadir pilotlardan biri. Lewis Hamilton ve Nico Hülkenberg'de F3'te ilk senesinde şampiyon olan pilotlar.

Geçen sene Alfa Romeo F1 takımının sürücüsü olan Charles Leclerc aynı zamanda Ferrari'nin gelmiş geçmiş en genç sürücüsü!

4 kez dünya şampiyonu olmuş takım arkadaşı Sebastian Vettel'i 2 yarıştır mağlup ederek pilotlar şampiyonluğu sıralamasında 182  puanla Sebastian Vettel'i geçen genç sürücü aynı zamanda Ferrari'yi üreticiler şampiyonluğunda da 351 puanla  2.liğe çıkarttı.

Cumartesi günü sıralama turlarında pol pozisyonunu alarak yarışa ilk sıradan başlayan Charles Leclerc neredeyse tüm yarış boyunca lider gitti.
6. turda spin atan takım arkadaşı Sebastian Vettel geçen sene olduğu gibi Ferrari'nin kendi evinde iki pilotuyla birden podyuma çıkma şansını engelledi.

Sebastian Vettel Redbull takımında 4 kez üst üste şampiyon olmuştu.Ferrari'deki başarısız döneminin ardından bu sene emekli olabileceği konuşuluyorken tarihin en geç Ferrari pilotu olan Charles Leclerc İtalya başta olmak üzere tüm dünyadaki Ferrari taraftarlarına çok büyük bir hediye vermiş oldu.


Sürüş tarzı, karakteri ve asla geçite izin vermeyen yarış temposuyla Monako'lu Charles Leclerc'i daha çok podyumda göreceğimiz kesin.

 

 

CİHAN DEMİR'İN TÜM YAZILARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN