Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geminin Marmara Denizi tarafından Çanakkale Boğazı'na doğru ilerlediğini söyledi.

Gemide kaçak bulunduğu ihbarının kendisine iletildiğini ifade eden Çınar, şu bilgileri verdi:

"Bu yönde ilgili birimlerimiz bir operasyon düzenledi. Gemi yapılan tüm uyarılara rağmen durmadı. Sahil Güvenlik ekiplerimiz gemiyi uyarılarla durdurmaya çalıştı ama buna karşılık verilmedi. Gemi, şu anda Çanakkale Boğazı sınırlarına girmiş durumda. Gemiye halat atma yöntemi denendi. Buna rağmen gemi yine durdurulamadı. Bizim burada amacımız gemideki insanlara zarar gelmemesi yönündeydi."

Çınar, daha sonra geminin makinelerine ateş edilerek durdurulduğunu belirterek, "Bu sırada dümenin kilitlenmesi nedeniyle gemi tamamen durdu. İlk belirlemelere göre tabi tam sayım yapılmamış ancak 400'e yakın Suriye uyruklu kaçak olduğu tahmin ediliyor. Herhangi bir direniş yok, can kaybı ve yaralı da bulunmuyor" dedi.

Gemi Gelibolu İskelesi'ne yanaştırıldı

Sahil Güvenlik ekiplerinin operasyonunun ardından, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait "Kurtarma 10" römorkörünce çekilerek, Gelibolu İskelesi'ne yanaştırılan gemideki kaçak göçmenlerin, çevrede alınan güvenlik önlemlerinin ardından minibüslere bindirilmesine başlandı.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu, çoğunluğu Suriye uyruklu kaçaklar, Gelibolu Spor Salonu'na götürülüyor.

Operasyon sırasında Çanakkale Boğazı, her iki yönden transit gemi geçişlerine kapatılırken, Gelibolu-Lapseki arasındaki araba vapuru seferleri de geçici olarak durduruldu.

Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü operatörleri telsiz yardımıyla gemileri operasyon bölgesinden uzaklaşmaları yönünde uyarırken, bazı gemilerin kaptanları da Çanakkale Boğazı içindeyken rotalarını değiştirip, dönüşe geçti.

İtalya İçişleri Bakanı Alfano'dan teşekkür

Öte yandan, İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Türk hükümetinin göçmen dolu gemilerin İtalya’ya gelişlerinin önlenmesi hususunda durumu iyileştirdiğini belirterek Türkiye'ye teşekkür etti.

Bakan Alfano, Brüksel’de Avrupa Birliği İçişleri Bakanları toplantısına katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türk mevkidaşı Efkan Ala ile 16 Ocak’ta Ankara’da bir araya geldiği ikili görüşmeyi hatırlatan Alfano, "Türkiye’den İtalya’ya doğru giden içi kaçak göçmenlerle dolu gemilerin artık olmadığı görülüyor. Ben Türkiye’deyken, bu konuda ikili düzeyde çalıştık. Türkiye ile işbirliği iyi bir şekilde işledi ve işlemekte de. Bunun için Türk hükümetine teşekkür ederim çünkü, hatırlayacağınız üzere yılın ilk günlerinde rotalar biraz değişiyordu; Türkiye’den hareket eden gemiler, İtalya’nın güneydoğusuna geliyorlardı” dedi.

“Türk hükümetiyle yaptığımız bu iyi çalışma, durumu iyileştirdi. Bu çalışma Avrupa düzeyinde de diğer tüm ülkelerle sürmeli” diye devam eden Alfano, diğer ülkelerle işbirliği yoluna gidilmesinin iyi sonuçlara ulaşmak için en doğru yol olduğunu söyledi.

İtalya’da sene başında “Hayalet gemi” başlıklarıyla çıkan haberlerde, Türkiye’den hareket ettikleri iddia edilen içi göçmen dolu büyük gemilerin İtalya açıklarına ulaştığında kaptansız bir şekilde insan kaçakçıları tarafından denizin ortasında terk edildikleri ve Eylül 2014'ten yılbaşına kadar olan sürede böyle yaklaşık 15 geminin tespit edildiği iddia edilmişti.