Macron önceki gün Paris’te, İlham Ahmed, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt öz yönetimine danışmanlık yapan Badran Jia Kurd ve DSM’yi temsil eden heyetle bir araya geldi.
Rudaw’da yer alan habere göre, DSM İcra Kurulu Başkanı İlham Ahmed, Suriye’de bulunan Fransız askerlerinin terörle mücadele konusunda askeri ve sivil düzeyde kendilerine destek sağlama sözü aldıklarını belirtti.
Ahmed açıklamasında, Fransa Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir tehdit karşısında bölgenin istikrarı ve güvenliğinin sağlanması gerektiğini söylediğini aktardı.
Öte yandan Ankara, PKK’nın uzantısı olarak gördüğü Halk Koruma Birlikleri (YPG) temsilcilerinin Macron ile görüşmesini eleştirdi. Fransa, Macron’un Demokratik Suriye Meclisi’nin heyeti ile görüştüğünü ve DEAŞ örgütüne karşı mücadelede Fransa’nın destek verdiğini onayladı.
Fransa, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’a karşı mücadele veren uluslararası koalisyonun önemli bir parçası. ABD, Fırat’ın doğusunda askeri güçlerini azaltmaya gittiğinden Fransa’dan Suriye-Irak-Ürdün sınırında bulunan el-Tanf sınırı geçişindeki üssünde kalmasını talep ediyor.