81 il, 240 ilçe ve KKTC’de 600 binden fazla üniversiteli gence ev sahipliği yapan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversiteli gençlere kapılarını açtı.
Öğrencilerin konforlu, rahat, huzurlu ve güvenli bir ortamda eğitimlerini sürdürebilmelerini sağlamak için yaz boyunca hazırlıklarını tamamlayan KYK, 10 Eylül’de öğrencilerle buluştu.

Tüm yurtlarda uyum programları ve şehir gezileri düzenleniyor

KYK, memleketin dört bir köşesinden gelen öğrenci ve ailelerini yurtlarda sunulan imkânlar ile ilgili bilgilendiriyor. KYK; öğrencileri otogar, havaalanı ve yurt önlerine kurduğu stantlarda karşılıyor. Şehrin yöresel yiyeceklerinin ikram edildiği stantlarda aile sıcaklığında sohbetler gerçekleşiyor.

Yurtlar ile ilgili her türlü bilgiye ulaşan, kafalarındaki soru işaretlerine cevap bulan anne ve babalar gönül rahatlığıyla evlatlarını KYK’ya emanet ederek gözleri arkada kalmadan memleketlerine dönüyor.

KYK, ailelerinden ayrılarak yeni bir hayata başlayan gençlerin yeni hayatlarına ve yeni şehirlerine uyumunu kolaylaştırmak için gençlere destek oluyor. Bu çerçevede tüm yurtlarda uyum programları düzenleniyor. “Gelin Tanış Olalım” başlığı altında gerçekleştirilen programlarda KYK’lı gençler, yaşayacakları şehrin tarihi mekânlarını, şehitlikleri, şehit ailelerini ziyaret ediyor; doğal güzelliklerini gezerek şehri daha yakından tanıma fırsatı yakalıyor.

Yurtlara yeni kayıt yaptıran ülkemiz öğrencileri ile uluslararası öğrencilerin yurt ortamını tanıması ve yurt yaşantısına uyum sağlamasını kolaylaştırmak amacıyla bilgilendirme toplantıları da gerçekleştiriliyor.  Uyum programları çerçevesinde eski ve yeni öğrenciler de tanışıp kaynaşıyor ve yurtta birlik beraberlik duyguları güçleniyor.