100’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği Maraş Katliamı’nın 40. yıl anmasının valilikçe yasaklanmasına sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez, Valilik yasaklasa da katledilen canlarımızı anacağız” dedi.

 

Yüzleşme olmadan barış olmaz
Tarihle yüzleşilmedikçe toplumsal barışın mümkün olamayacağını belirten Geçmez, Valilik yasaklasa da katliamın hafızalardan silinmeyecek dedi. Geçmez, değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:” Valilik Maraş’ın merkezinde tüm etkinlikleri yasakladı. Utanç verici, düşünsenize bir yerde katliam var ve 40 yıl geçmiş, anmalar yasaklanıyor. 40 yıl da geçse devlet bu katliamla yüzleşmek istemiyor. Türkiye’de toplumsal barış olması için, demokrasinin uygulanabilmesi için önce tarihle yüzleşmek gerekir.

Maraş davası yeniden açılsın
Öncelikle Maraş halkının katliamı lanetlemesi gerektiğine değinen Geçmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu şehirde kötü bir katliam yaşandı bunu lanetliyoruz, Maraşlılar olarak Valilik kararını kabul etmiyoruz diyebilmeleri gerekir. Gazetelere hepimiz kardeşiz ilanları vermekle bu toplumsal barış sağlanmaz. Hepimiz kardeşsek hepimiz bu şehrin acısına duyarlı olmalıyız. Barıştan yana dil kurmak için inkarcılığı reddetmek gerek. Türkiye’nin 5 yurttaşı Almanya’da katledildiğinde Alman Parlamentosu yasa çıkarttı ve hem Türkiye’den hem aileden özür diledi. Hem de katledildikleri evi müze haline getirdi. İşte yüzleşme dediğiniz böyle olur. Ama siz kendi ülkenizde yaşanan bir katliamla yüzleşmek yerine onu engellemeye çalışırsanız inandırıcılığınız olmaz. Bu ne derse desinler, Maraş’ta bugün Yörükselim Mahallesi Cemevi’nde toplanacağız. Maraş’ı dış güçler yaptı deyip geçmek olmaz, bugün Maraş davasını yeniden açalım, sorumluları yeniden yargılayalım.”

 

 

Kaynak: Birgün