Türkiye'nin Alman vekillere giriş izni vermemesinin ardından açıklama yapan Almanya Başbakanı Merkel, "İncirlik Üssü'ne alternatifleri değerlendirmeliyiz, Ürdün bir olasılık" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, görüşme sonrası yaptığı açıklamada İncirlik konusuna da değindi. Merkel, bölgede alternatif üsler baktıklarını söyledi.

Alman hükümeti ise Federal Meclis milletvekillerinin İncirlik üssündeki Alman askerlerini ziyaretlerine izin verilmemesine tepki göstererek, durumu "kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

2 Haziran 2016'da Ermeni olaylarını 'soykırım' olarak nitelendiren Almanya'nın tavrına karşılık Türkiye, Alman vekillerinin İncirlik'teki askerleri ziyaret etmesine izin vermemişti. Almanya'nın İncirlik Üssü'nde yaklaşık 250 askeri bulunuyor.

Son dönemde Türkiye karşıtı politikalar izleyen Almanya'da özellikle gelecek Eylül'de gerçekleşecek olan genel seçimler öncesi Türkiye'ye yönelik söylemlerde de ciddi bir kırılma yaşanıyor. İç politikaya Türkiye'yi alet etmeye çalışan Almanya, FETÖ, PKK/PYD ve DHKP-C başta olmak üzere birçok terör örgütü üyesine ev sahipliği yaptığı için Türkiye'nin tepkisini çekiyor.-Yenişafak