Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle artık meslek liseleri TOBB’a devredildi. TOBB tarafından okullarda atölyeler kurulacak ve müfredat şekillenecek. Meslek liselerinde özel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda değişiklikler yapılacak. Pilot olarak uygulanacak olan proje ile kamu özel sektör ortaklığı gelişecek. İlk olarak 81 meslek lisesi ile yapılan uygulama daha sonra tüm liselere yayılabilecek. 

İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin iyileşmesi halinde ekonominin de iyileşeceğini aktardı. Bunun için atılan adımın öneminden bahsetti. İş dünyasının desteği ile sorunların aşılarak, beklentilerin gerçekleşeceğini söyledi. Almanya’da mesleki teknik okulların yüzde 80’inin özel sektör desteğinde olmasını örnek gösterdi. Bizde ise bu oranın sadece yüzde 4 olduğunu söyledi. 

Ara Eleman Değil Aranılan Eleman Olacaklar
Törende söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise mesleki eğitim ile reel sektörün birbirine entegre olduğu aktardı. Bu protokol sayesinde iş dünyasının da elinin taşın altına koyduğunu belirtti. Böylece mesleki eğitimin sektör ihtiyaçlarına göre şekilleneceğini söyledi. Yalnızca öğrencilerin değil, verilen meslek için eğitimlerle öğretmenlerin de geliştirileceğini aktardı. Eğitim içeriklerinin ise TOBB ETÜ tarafından hazırlanacağını belirtti. Böylece mezun olan gençler ara eleman olmak yerine aranılan eleman olacaklar.