Cumali Önal’ın haberi  
 
 
Cuma vaazını, Müslümanlarla birlikte Hıristiyanların da dinlemesi dikkat çekti. Mübarek taraftarları, protestocuları taciz etmeye çalıştı. Ancak ciddi bir olay yaşanmadı.
 
Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve rejiminin devrilmesini isteyen milyonlar 'terk etme günü' adı altında meydanlara geri döndü. Cuma namazından sonra başta başkent Kahire'nin Tahrir Meydanı olmak üzere ülkede milyonlarca kişi Mübarek'e 'git' çağrısında bulundu. Gösterilere sahne olan Tahrir Meydanı'nda Müslümanlarla birlikte Hıristiyanların da cuma vaazını dinlemesi dikkat çekti. 2 milyondan fazla kişinin toplandığı alanda Ezher uleması ile birlikte Mısır'ın önde gelen pek çok siması boy gösterdi. İsmi, geçiş hükümetinin liderliği için geçen Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile Savunma Bakanı Muhammed Tantavi ve çok sayıda üst düzey general de protestocuların yanındaydı. Kalabalıkların coşkuyla karşıladığı ve 'Seni devlet başkanı olarak istiyoruz' diye tezahürat yaptığı Musa, daha önce bu yöndeki talepleri karşılıksız bırakmayacağını açıklamıştı. Mübarek taraftarları ise küçük gruplar halinde göstericileri taciz etmeye çalıştı. Ülkenin fiilî lideri durumuna gelen Devlet Başkanı Yardımcısı Ömer Süleyman, bazı bakan ve işadamlarına yurtdışına çıkış yasağı koymayı sürdürüyor. Ancak muhalifler, bu tür adımları kendilerine şirin gözükme çabası olarak değerlendiriyor.
 
Mübarek taraftarları ise Tahrir Meydanı etrafında küçük gruplar halinde göstericileri taciz etmeye çalışırken, üs olarak seçtikleri Mühendisin semtinde de topladıkları yaklaşık 3 bin kişilik kalabalıkla Mübarek lehine tezahüratlarda bulundu. Önceki gün Amerikan ABC Televizyonu'na konuşan Mübarek, artık devlet başkanlığı görevinden bıktığını ancak görevi bırakması durumunda ülkenin kaosa sürükleneceğini öne sürmüştü. Mübarek'e göre oluşacak boşluğu da Müslüman Kardeşler dolduracak. Mübarek'in değerlendirmelerini 'tipik bir diktatör sözü' olarak yorumlayan muhalif isimlerden Muhammed el Baradey ise kendilerinin de artık ondan bıktığını ifade etti. Mübarek'in sözlerine tepki gösteren Müslüman Kardeşler örgütünün önde gelen isimlerinden İssam el Aryan da kesinlikle devlet başkanlığında gözlerinin olmadığını, tek taleplerinin muhalefetin mutabakatla bir aday belirlemesi olduğunu vurguladı. Müslüman Kardeşler'in lideri Muhammed Bedi ise Mübarek'in iktidardan gitmesinden sonra Yardımcısı Süleyman ile diyaloğa hazır olduklarını bildirdi. Bedi, El Cezire televizyon kanalına, Mübarek rejimine karşı başlayan halk isyanından sonra ilk kez yaptığı açıklamada, "Bu haksız, yolsuzluğa bulaşmış tiranın iktidardan gidişinden sonra ülkede reformları yürütmek isteyen kim varsa onunla diyaloğa hazırız." dedi. Ayrıca geçiş dönemini idare edecek Ömer Süleyman'a tam yetki verilmesi çağrısı yaptı.
 
Günlerdir protesto gösterilerine sahne olan başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda dün bir milyondan fazla göstericinin toplandığı bildirildi. Mübarek'in istifasını isteyen binlerce muhalif, meydanda cuma namazı kıldı. Gösterilere katılan Hıristiyanlar, cuma vaazını Müslümanlarla el ele vererek birlikte dinledi. Cuma namazını kıldıran imam Halid el Marakbi hutbesinde, "Özgür doğduk, özgür yaşayacağız. Zafere kadar sabırlı olmanızı istiyorum." dedi. "Bizi temsil eden, taleplerimizi dile getiren bir partimiz yok. Müzakere etmek isteyen, buraya gelir, konuşuruz." diyen imam, cemaatle birlikte ölenler için gözyaşı döktü. Namazdan sonra, gösterilerde ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Bu arada göstericiler dünkü protestolar sonrasında Mübarek'in görevini bırakmaması durumunda bugünden itibaren 'direniş haftası' ilan ettiklerini duyurdu. Göstericilerden birinin 'milyonlar Tahrir'de, Mübarek de sarayında oturuyor.' demesi dikkat çekerken, meydanları dolduranların Mübarek'in Heliopolis'teki (Tahrir'e yaklaşık 10 km mesafede) Sarayı'na yürüme ısrarı sürüyor. Fakat gösterileri organize edenler, bu konuda henüz ortak bir karar almadıklarını söylüyor.
 
Zaman