İsviçre'nin Cenevre kentindeki görüşmeleri İran heyeti adına İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı, ABD heyeti adına ise ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns yürütüyor. Bugün sona erecek olan toplantının diğer nükleer müzakerelerden farkının, çerçevesi aynı olmakla birlikte nükleer anlaşmaya ilişkin ABD ile İran'ı ilgilendiren konuların ele alınması olduğu belirtiliyor.

İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında 24 Kasım 2013'te Cenevre'de varılan geçici anlaşmada öngörülen ve 20 Temmuz 2014'e kadar üzerinde uzlaşılması kararlaştırılan kapsamlı anlaşma konusu, görüşmelerde ele alınan ana konuların başında yer alıyor. 

İran haber ajansları IRNA ve ISNA'ya göre, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Arakçı, anlaşma için belirlenen son tarih 20 Temmuz'un 6 ay sarkabileceğini söyledi.

Nükleer müzakerelerle ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf ise görüşmelerin kritik bir noktada olduğunu, anlaşma için fazla zamanın kalmadığını ama görüşmelerde ilerleme sağlandığını düşündüklerini belirtti.

Cenevre'deki görüşmeler sonrasında İranlı yetkililerin diğer bazı ülkelerle de Viyana'da yapılacak görüşmeler öncesinde ikili temaslar yapacağı ifade edildi. Viyana'da İran ile 5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer programına ilişkin yürütülen müzakerelerin 5. turu ise 16 Haziran'da yapılacak. 

İran, uranyum zenginleştirme programının barışçıl yollardan enerji elde edilmesini hedeflediğini savunurken, Batılı devletler ise bu ülkenin program sayesinde nükleer silah elde edebileceği düşüncesini dile getiriyor.