Bütçenize uygun arabayı seçin

Bütçenizi, aylık gelirinizi ve giderlerinizi hesaba katarak satın alacağınız arabayı belirleyin.

İyi araştırın

Önce ihtiyaçlarınıza cevap veren otomobilleri sıralayın, daha sonra bu sayıyı 3'e indirin. Bu yöntem karar vermenizi kolaylaştıracak.

Sıfır mı, ikinci el mi?

Sıfır araçların fiyatlarının yükselmesi nedeniyle tüketiciler ikinci ele yöneldi. İkinci el araba pazarı alternatiflerini değerlendirin.

Oto galerileri ve bayileri gezin

Otomotiv bayilerindeki fırsatları takip edin. İnternet sitelerini araştırın ve tanıdıklarınızdan bilgi alın. Arabalar hakkındaki en doğru bilgileri satın alıp kullananlar verir.

Borçlarınızı dengeleyin

Çoğu insan araba alırken kredi alır ve kredi kartı borçlarıyla birlikte ödeme güçlüğü çeker. Bunu önlemek için gelecek ödemelerinizi iyi hesaplayın.

İlk beğendiğiniz arabayı almayın

İlk beğendiğiniz arabayı inceleyin, deneme sürüşü yapın, gerekli bilgiyi alın ve oradan ayrılın. Bu araba satıcılarının sizi kolay lokma gibi görmesini engelleyeceği gibi, ilerde karşınıza çıkabilecek fırsatları da kaçırmamanızı sağlar.

En uygun kredileri araştırın

Araba alırken kredi almanız gerekiyorsa, iyice. Aceleyle alacağınız yüksek ödemeli bir kredi, ileride sizi zorlayabilir.

Yaygın yanlışları yapmayın

"Hayatım, ne düşünüyorsun?", "Eski bir arabam var, takas yapabilir miyiz?", "Araba almak için ayırdığım bütçe..." tarzı hesaplarınız veya özel düşünceleriniz hakkında bilgi verecek cümleler kurmayın. Eğer kafanızdaki en yüksek rakamı satıcıya söylerseniz, bundan daha düşük bir fiyat önermesini beklemeyin.

Uygun zamanı bekleyin

Otomobil fiyatları da inip yükselir. Piyasayı takip edip en uygun zamanı beklerseniz son derece uygun fiyatla arabanızı satın alırsınız.