Hollanda'da aşırı sağ söylemin iktidardaki gücünü seçimler neticesinde pekiştirmesinden sonra, Independent gazetesi, Batılı ülkelerin Müslümanların ve Müslüman ulusların eşitliğini redderek bir medeniyetler savaşı başlattığını iddia etti. Yenişafak'ın haberine göre gazete, Türkiye'nin Hollanda'ya yönelik tepkisinde haklı olduğunu ve Avrupa'nın gidişatı ile ilgili uyarılarına kulak verilmesi gerektiğini yazdı.

TÜRKLER HAKLI

Independent gazetesi yazı işleri müdür yardımcısı Sean O'Grady, Türkiye'nin Hollanda'ya tepki göstermekte haklı olduğunu, "Eğer Hollandalı bir siyasetçinin İstanbul'da bir etkinliğe katılması engellenseydi, Batılı siyasetçiler buna ne derdi? Türkler hem incinmekte, hem de Batılı 'merkez' partilerin çok değer verdiklerini öne sürdükleri değerlere gerçekten bağlı olup olmadığını sorgulamakta haklılar" sözleriyle savundu.

SİYASİ ÇIKMAZA İŞARET ETTİ

"Sağcı ve solcu aşırıcılar, 'siyasi isyancılar', milliyetçi/ayrılıkçı partiler ve nahoş popülistler her bir önde gelen Batılı demokraside yükselişe geçerken, merkez partiler de aşırıcıların Avrupa'ya şüpheyle bakmak, tecrit yanlılığı ve göçmen karşıtlığı gibi fikirlerin sulandırılmış versiyonlarını benimseyerek taviz vermek zorunda bırakılıyorlar" ifadelerini kullanan O'Grady, Avrupa siyasetinin girdiği çıkmzı işaret etti. Yazar, "Bu, gerçek medeniyetler savaşı; Batı'nın Müslümanların ve Müslüman ulusların eşitliğini kabul etmeyi reddetmesi… Trump'ın seyahat yasağı bu durumun en açık örneği fakat Brexit'ten Avusturya'daki neo-Nazism'e, her şeyde bu alt metin var" sözleri ile Batılı siyasetçilerin kullandıkları siyasi söylemin gerçek yüzünü ifşa ediyor.

AŞIRI SAĞIN HAKİMİYETİ

Yazıda, "Hoşgörü ve çoğulculuk, militan laiklik adına erozyona uğruyor ve aşırı sağın meydan okuması karşısında terk ediliyor. Diğer bir deyişle, Marine Le Pen ve Geert Wilders'in politikaları etkilemek için seçimleri kazanması gerekmiyor. Seçimlerde önemli ölçüde oy alıp tehditkâr biçimde ikinci çıkmaları yeterli oluyor" sözleriyle Avrupa siyasetinde aşırı sağ dilin hakimiyetine dikkat çekildi.