Şirket, gezdirme işlemi için 89 araç kullanacak, 89 şoför ve 5 bilet kesme ve temizlik işçisi çalıştıracak. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi, "Şehit kanıyla sulanmış topraklar rant kapısı olamaz" diye tepki gösterdi.

ÇANAKKALE Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nı ziyaret ücretli oluyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün, ’Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda ziyaretçi taşıma ve alan hizmet bedeli ücret tahsilatı gelir getirici hizmet alımı’ adı altında, yarın Ankara’da bir ihale yapmaya hazırlandığı ortaya çıktı. İhaleyi kazanacak şirketin, milli parkta rehberli gezi araçları çalıştıracağı, parkı gezmeye gelenlerin ücret ödeyerek bu araçlarla gezecekleri belirtildi. İhale şartnamesine göre, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Alanı’nda ziyaretçi taşıma işinde 44 kişilik 20 otobüs, 26 kişilik 40 midibüs, 14 kişilik 25 minibüs, 9 kişilik engeli taşıyabilir 2 araç ve 9 kişilik 2 VIP özel aracı olmak üzere toplam 89 araç hizmet verecek. Araçları kullanmak için 89 şoför ile 5 bilet kesme ve temizlik işçisi istihdam edilecek.

Şehitler üzerinden rant

Şehitlikleri ve savaş alanlarını ziyarete gelenler kendi otobüslerinden inip, belli bir ücret karşılığı özel şirket tarafından işletilecek araçlara bindirilip, yanlarına bir de ücret karşılığı rehber verilerek gezi yapacak. Şehitlik gezisinde kişi başı ücretin ne kadar olacağının ise ihale sonrasında yapılacak maliyet hesaplamasının ardından belli olacağı bildirildi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Kıbrıs Gazisi Emekli Astsubay Necdet Erdinç, böyle bir uygulamayı doğru bulmadıklarını belirterek şunları söyledi: "Ziyaretçi taşıma işi, şehitler üzerinden rant sağlama girişiminin son noktasıdır. Ata ziyareti paralı olur mu? Bu insanlar orada niçin şehit oldular. Türk milletinin bu topraklarda özgürce dolaşabilmeleri için canlarını vermediler mi? Şehit kanıyla sulanmış topraklar rant kapısı olamaz. Bu para rant sahiplerinin boğazından geçmez."

Müdür: Tercihli olacak

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Müdürü Mahmut Ustamazman, şehitlikteki taşıma işinin ileri sürüldüğü gibi zorunlu olmayacağını savunarak, soruları şöyle yanıtladı: "Hizmet alımı karşılığında ziyaretçi taşıma işini milli park olarak biz kontrol edeceğiz. İhaleyi kazanan şirket bizim emrimiz doğrultusunda hareket edecek. Uygulamaya göre gelen ziyaretçilerden isteyenler bölgeyi yine kendi aracıyla gezebilecek, dileyen ise şirketin araçlarını tercih edebilecek. Bu konu ziyaretçilerin tercihine bırakılacak." (Hürriyet)