Suriye'nin başkenti Şam'da, muhaliflerin kontrolündeki Duma ilçesinde pazar yerine düzenlenen hava saldırısında ölü sayısının 100'e çıktığı, yaklaşık 500 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirinin Duma'daki sahra hastanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, "vakum bombalı" saldırı sonucu, daha önce 67 olarak açıklanan ölenlerin sayısının 100'e yükseldiği, 500 civarında yaralı olduğu tespit edildi.

İlçedeki sahra hastanelerinin yaralılarla dolduğu ve birçoğunun durumunun ciddi olduğunu aktaran yetkililer, acil tıbbi malzemeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini ifade eden hastane yetkilileri, ambulansları yaralı taşımada, hastanelerin ise tedavide yetersiz kaldığını dile getirdi.

"Can pazarı yaşandı"

Bu arada bölgedeki yerel medya aktivistleri de hava saldırılarının yanı sıra rejimin Duma'ya tank, havan topu ve füzelerle karadan da saldırdığını söyledi.

Savaş uçaklarının ilçedeki en büyük pazar yerine, halkın kalabalık olduğu saatlerde saldırdığını aktaran aktivistler, "can pazarının" yaşandığı olayda, onlarca kişinin cesetlerinin tanınamaz hale geldiğini anlattı. Aktivistler, hava saldırıları nedeniyle büyük bir panik yaşayan halkın güvenli bölgelere kaçmaya çalıştığını bildirdi.

Rejim güçleri, abluka altındaki Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki ilçe ve beldelere sık sık vakum bombası, havan topu ve füzelerle saldırılar düzenliyor.

Rejime ait savaş uçaklarının geçen hafta da Duma'daki bir pazar yeri ve bazı beldelerdeki yerleşim yerlerine düzenlediği 30 hava saldırısında, 60 kişi ölmüş, 200 kişi yaralanmıştı.

Abluka altındaki bölgede temel gıda maddelerine ulaşamayan halk, elektrik ve suyun verilmediği bölgede, içme suyu ihtiyacını kuyulardan temin etmeye çalışıyor.

Dera'da da halk pazarına varil bombalı saldırı düzenlendi

Öte yandan, rejim güçlerinin Dera kentine de varil bombalı saldırı düzenlediği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, rejime ait helikopterler Dera'da halk pazarına varil bombasıyla saldırı düzenledi. Saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiği, 30 kişinin yaralandığı belirtildi.

Olayın ardından yangın çıktığı, itfaiye ve sivil savunma ekiplerinin bölgede çalışmalara başladığını ifade eden kaynaklar, enkaz altından çıkarılan yaralıların hastaneye kaldırıldığını kaydetti.