Fortune 500 şirketleri ve ABD hükümeti ile çalışan güvenlik şirketi Accuvant'ta danışmanlık yapan 28 yaşındaki Mathew Solnik, bir kişinin akıllı telefonunu 9 metre uzaktan kişiye hissettirmeden kontrol edebileceğini söylüyor. Solnik, böylece bu telefonu canlı bir mikrofona dönüştürebiliyor, telefondaki rehberi görebiliyor veya yazılı mesajları okuyabiliyor.

Solnik'in bu saldırı kapasitesi siber güvenlik alanında yeni cephenin çıkışını gösteriyor: Bilgisayarlar, kullanıcıların ceplerinde telefonlar şeklinde gizleniyor.

Akıllı telefonların internete sürekli erişimi var ve çok sık güncellenmiyorlar. Bu da güvenlik için risk oluşturuyor. Bu cihazlar zengin hedefler haline geldi. Fotoğraflar çekiyor, arkadaşların isimleri yer alıyor, görüşmeler yapılıyor.

2010'da mobil telefonlara benzer bir saldırı yapan Ralf-Philipp Weinmann da yorumunda, "Tüketicilerin büyük kesimi bu değişimin yarattığı etkiyi idrak edemiyor. Bir ağa sürekli bağlı halde olan bir cihaza bir sürü bilgi kaydediyorsunuz." dedi.

Akıllı telefonlar bu hafta başlayan Black Hat Güvenlik Konferansı'nda da odaklarda olacak. Bu konferansta Solnik, saldırı tekniğinin ana hatlarının sunumunu da yapacak. Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden dört öğrenci Apple'ın iPhone telefonlarını ele geçirmeye imkân tanıyan yeni yolları gösterecek. Risk sermayesi destekli mobil güvenlik şirketi Bluebox'tan bir araştırmacı da Google' ın Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarda çalışan uygulamaların kullanıcı bilgilerini nasıl çaldığını ortaya koyacak. Ancak Google bu açığı kapatan yamaya daha önce yayınlamıştı.

Solnik, bazı telefonların sinyallerindeki açığı kullanarak nasıl sahte bir operatör şirketi gibi davranılacağını da çözdüğünü belirtiyor. Bu yöntem, Z10 dokunmatik ekranlı modeli de dâhil BlackBerry telefonlarda, Google'ın Android işletim sistemini kullanan telefonlarda ve artık güncelleme almayan Apple'ın eski bir iPhone modelinde işe yarıyor. Detaya girmeyen Solnik bu yöntemin LTE ağını kullanan birçok cihazda kullanılabildiğini ifade ediyor. Bu ağ kablosuz iletişimde kullanılan en güvenilir ve en son teknoloji olarak biliniyor.

AT&T ve Verizon Communications gibi şirketlerin kablosuz ağları üzerinden iletişim kurmak için telefonlar ana frekans çipi denen bir telsiz sistemini kullanıyor. Bu sistem kullanıcıların erişimine kapalı olduğundan güvenlik uzmanları sistemin güvenilirliği konusunda değerlendirme yapmakta zorlanıyor.

Telefonun kendi operatör şirketi üzerinden iletişime geçtiğini sanması için Solnik saha bir baz istasyonu kullanıyor. Bu baz istasyonunu bin dolardan (2.100 lira) daha ucuza satın alabildiğini söyleyen Solnik, dizüstü büyüklüğündeki bu sahte baz istasyonu ile 9 metreden hedef telefona zararlı kodlar yükleyebildiğini ifade ediyor.

Bazı durumlarda Solnik; mikrofon, kamera ve uygulamalar gibi telefonun diğer özelliklerini de kontrol edebiliyor. Solnik, çalışma arkadaşı Marc Blanchou ile birlikte nelerin mümkün olduğunu göstermek için bu tekniği geliştirdiklerinin de altını çiziyor. Bu tekniğin bazı cihazlarda işe yaradığını söyleyen Solnik, bu cihazlar konusunda bilgi vermedi.

Teknik, Qualcomm tarafından üretilen ana frekans çiplerinde işe yarıyor. Qualcomm'un bu çipleri modern akıllı telefonların büyük çoğunluğunda kullanılıyor. Qualcomm yaptığı açıklamada Accuvant'ın bu çiplerde güvenlik açığı bulduğunu doğruladı ve açıktan etkilenen şirketlere sorunu çözmeleri konusunda yardım ettiklerini belirtti. Qualcomm sözcüsü, Solnik'in bulduğu açığın diğer şirketlerin yaptığı yazılımları etkilediğini ve yalnızca eski sistemlerde çalıştığını söyledi.

BlackBerry ise Accuvant "yakından çalıştıklarını" açıkladı. Google ve Apple ise bu araştırma konusunda uyarıldıklarını duyurdu.

WSJ Türkçe’deki habere göre, Google'ın Android işletim sistemi güvenlik şefi Adrian Ludwig yaptığı açıklamada şirketin yazılımı içerisine güvenliği yerleştirdiğini söyledi. Örneğin veri hırsızlığını önlemek için uygulamalar birbirinden tecrit edilmiş şekilde kuruluyor. Ancak Ludwig, ana frekans sisteminin tüm telefonlar için "yüksek risk" teşkil ettiğini belirtti.

Bu frekans sistemi tek bir güvenlik programının telefonu kurumasını da zorlaştırıyor. Günümüzde antivirüs programları kişisel bilgisayarlarda bu şekilde çalışıyor. Aynı zamanda tüketiciler bilgisayarlarında güvenlik önlemleri alırken aynı şeyi telefonları için yapmıyor.

Hackerlar ve istihbarat elemanları uzun zamandır kullanıcıya veya operatöre sezdirmeden telefonun kontrolünü ele geçirecek yöntemler arıyor. Konuya yakın bir kaynak ABD savunması alanında faaliyet gösteren bazı şirketlerin ana frekansı kırma yöntemine yatırım yaptığını ifade ediyor.

Konuya yakın iki kaynak, özel sermaye şirketi Francisco Partners Management'ın, hükümetlere kişilerin telefonlarını izlemekte yardımcı olan NSO şirketini bu yılın başında 110 milyon dolara satın aldığını belirtiyor. LinkedIn profillerinde NSO'nun şu anki ve eski mühendisleri Google'ın ve Apple'ın mobil işletim sistemlerinde açıklar bulduklarını iddia ediyor. Francisco Partners konuyla ilgili açıklama talebimize geri dönmedi.

Konuya yakın bir kaynak, bu yılın başında Blackstone Grup'un, Accuvant'ın çoğunluk hisselerini 225 milyon dolara satın aldığını söyledi.