Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) ‘Asya’nın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2017’yi açıkladı.Hürriyet'in haberine göre THE, Asya kıtasının en iyi 300 üniversitesini; araştırma etkisi, uluslararası görünüm, endüstri bağlantıları ve öğretim kalitesi kriterlerine göre listeledi. Geçen yılki pozisyonunu koruyan Singapur Ulusal Üniversitesi kıtanın en iyisi olurken, onu Çin’in önde gelen yükseköğretim kurumları Pekin ve Tsinghua takip etti. Türkiye’den en iyi dereceyi, geçen yıla göre altı sıra kaybetmesine rağmen 27’ncilikle Koç elde etti. Sabancı Üniversitesi 33’üncü ve Bilkent 46’ncı oldu.

Asya’nın

ALTI KURUM DAHA EKLENDİ

2016’daki listede 11 yükseköğretim kurumu bulunan Türkiye buyıl 17 üniversite temsil edildi. Ayrıca Gazi, Marmara, Ankara, TOBB Ekonomi ve Teknoloji ile Atılım üniversiteleri ve İzmir Teknoloji Enstitüsü busene Asya sıralamasına ilk kez girmeyi başardı. Türk üniversitelerinin hepsi ilk 300’de kendilerine yer buldu.

UZAKDOĞU SİLDİ SÜPÜRDÜ

Sıralamada, geçen yıl olduğu gibi 2017’de de başta Singapur olmak üzere Çin, Hong Kong, Japonya ve Güney Kore öne çıktı. Özellikle teknoloji ve mühendislik odaklı üniversiteler listelerde üst sıralarda yer alırken, ilk 10’daki yükseköğretim kurumlarının sıraları farklı olsa da isimleri değişmedi.

Asya’nın