Kentte etkili olan kar yağışı sebebiyle THY 242, Pegasus Havayolları 38, Onur Air ise 13 tarifeli seferini iptal etti.

Alınan bilgiye göre kentte devam eden kar yağışı, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında etkili oluyor. Havalimanlarında Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ) karla mücadele araçları apronda kar küreme çalışmaları, özel yer hizmetleri şirketleri de uçaklarda buzlanmayı önleyici ve çözücü sıvı uygulaması yapıyor.

Atatürk Havalimanı'nda yer hizmetleri veren Turkish Ground Services (TGS) de aksaklık yaşanmaması için apronda kurduğu mobil ofisle çalışmalarını sürdürüyor.

- Toplamda 293'den fazla sefer iptal edildi

Yağış nedeniyle havayolları şirketlerinde de bazı tarifeli seferler iptal edildi. Bu kapsamda THY, Atatürk ile Sabiha Gökçen havalimanlarından bugün ve yarın, iç ve dış hatta planlanan 242, Pegasus Havayolları bugün iç ve dış hatta 38, Onur Air de bugün ve yarın iç hatlarda 13 tarifeli seferini olumsuz hava koşullarını gerekçe göstererek iptal ettiğini duyurdu. Yurtdışı menşeli havayolu firmalarından bazıların da İstanbul tarifeli seferlerini iptal ettiği öğrenildi.

- 'Yeni yıla sanırım İstanbul'da gireceğim'

Uçuşu gerçekleşmeyen yolcular THY tarafından otelde misafir edilirken, havalimanında bekleyen yolculara ise ikramda bulunuldu.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde bekleyen yolculardan Dmytro Rozhkov, eşi ve 7 yaşındaki oğluyla İstanbul aktarmalı olarak Dubai'den Ukrayna'nın Odessa kentine gittiklerini söyledi.

Ailesiyle 8 saati aşkın bir süredir Atatürk Havalimanı'nda beklediklerini aktaran Rozhkov, mağdur olduklarını dile getirdi.

Nijeryalı Patricia Ozoekwe Nwsotule ise yeni yılı ailesinin yanında geçirmek için Barselona'ya gittiğini belirterek, 'Yeni yıla sanırım İstanbul'da gireceğim. Gecikmeler nedeniyle 12 saattir Atatürk Havalimanı'nda bekliyorum' dedi.