Sofralarımızda kullandığımız kristal kaya tuzundan lamba üretildiğini ilk kez duyuyorsanız birazcık şaşırmanız gayet normal. Evet, yanlış duymadınız. Özellikle Türkiye’de sofralarımızda kullandığımız Çankırı tuzundan dekoratif özelliklere sahip lambalar üretilmektedir ki bu lambaların genel adı tuz lambalarıdır.

Çankırı Tuz Lamba tarafından üretilen şifa kaynağı ve dekoratif özelliklere sahip olan negatif iyon kaynağı tuz lambası kullanmanız için birçok geçerli neden yer almaktadır. 

TUZ LAMBASI NEDİR?

Doğal tuz lambası, Çankırı tuzu ocağı ya da tuz mağarası olarak adlandırılan kapalı alanlardan çıkarılan tuz kristallerinin yontulması ve çeşitli şekillere getirilerek içerisine ampul yerleştirilmesiyle elde edilen faydalı lambalardır. Gece lambası olarak kullanılabilen ve piyasada yer alan birçok lambadan en önemli farkı ise dekoratif yönü kadar etkileyici birçok faydaya sahip olmasıdır.

1- Negatif iyon kaynağıdır

Doğal kaya tuz lambasının içerisinde yer alan ampulün tuzu ısıtmasıyla yayılan negatif iyonlar, sağlığımız için zararlı sayılan pozitif iyonların etkisini azaltabilmektedir. Negatif iyonlar insanlara canlılık, mutluluk ve zindelik vermektedir.  Özellikle elektromanyetik cihazlar tarafından yayılan pozitif iyonlar, kendimizi bitkin ve uykulu hissetmemizi sağlar. Bu pozitif iyonlara karşı en önemli alternatif ise negatif iyon kaynağı tuz lambalarıdır.

2- Gece lambası olarak kullanılabilir

Çankırı tuzu lambalarını, dekoratif özellikleri ve yararlarının yanında gece lambası olarak kullanılabilir. Hem gece uyandığınızda karanlığa karşı güvenlik amacıyla kullanabilirsiniz hem de kitabınızı rahat bir şekilde okuyabilirsiniz.

3- Aşırı nemi azaltır

Tuz bilindiği üzere iyi bir nem çekicidir. Kristal kaya tuzunun ısınması ise tuzun bu yönünü daha da güçlü hale getirmektedir. Tuz lambaları, kullanıldığı yerde aşırı nem varsa hem nemi çeker hem de nem ile birlikte alerjen olarak nitelendirilen çeşitli maddeleri( kıl, tüy, toz, bakteri, polen) yere düşürür. Böylece hem daha temiz bir alana sahip oluruz hem de rahatsız edici fazla nemi dengelemiş olursunuz.

4- Daha rahat nefes almanızı sağlar

Kaya tuzu lambası tarafından üretilen negatif iyonlar ve lambanın nem çekici özelliği sayesinde soluduğunuz havayı daha temiz hale getirebilirsiniz. Çünkü iyon lambası, bu iki özelliği sayesinde yukarıda da belirtilen toz, kıl, virüs, tüy, polen gibi maddeleri hem kendisine çeker hem de yere düşürür.  Böylece özellikle astım, bronşit, KOAH, nefes darlığı, horlama gibi rahatsızlığı olan kişiler tarafından daha rahat nefes alabilmek için kullanılabilmektedir.

5- Daha verimli çalışma ortamı sağlar

Kapalı ortamlarda fazlaca bulunan pozitif iyonlar, dikkat eksikliği ya da konsantrasyon eksikliğine neden olabilmektedir.  Ancak kaya tuz lambası tarafından üretilen sağlıklı eksi iyonlar, havanın daha da saflaşmasını sağladığı için konsantrasyonunuzun artmasına yardımcı olabilmektedir.

 

 

 

Kaynak: https://www.cankirituzlamba.com/blog/4_tuz-lambasi-faydalari-nelerdir-.html