Çocuklar, yılda en az 7- 8 kez hastalanabilirler

Soğuk algınlığı olarak da bilinen üst solunum yolu enfeksiyonuna 200’den fazla virüs yol açar. Bağışıklık sistemleri nispeten daha zayıf olduğu için çocuklar, erişkinlere göre daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kalır. Mevsim geçişlerinin de etkisiyle yılda 7-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda hastalık belirtileri genel olarak 5- 7 gün sürer.

Belirtileri nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonları semptomları çocuk virüsü aldıktan 1-3 gün sonra başlar ve genellikle 1 hafta sürer. Bu süre çocuktan çocuğa değişkenlik gösterir. (1-2 haftaya kadar sürebilir.)

Bebeklerde;

Huzursuzluk

Hafif ateş

Burun tıkanıklığı

Uyku sorunları

Bazen kusma

İshal 

 

Daha büyük çocuklarda;

Burun akıntısı

Burun tıkanıklığı

Boğazda kaşıntı

Boğaz ağrısı

Halsizlik

Hapşırık

Geniz Akıntısının yol açtığı hafif öksürük

Üst

  • Burun akıntısı,

Hastayken çocuğunuzu okula göndermeyin

Her ne kadar aileler çocuklarının derslerden geri kalmaması için hastayken de okula devam etmesini istese de bu, hem kendi çocuğunuz hem de diğer öğrenciler için de riskli bir durumdur.  Çünkü soğuk havalar nedeniyle yeterince havalandırılmayan sınıflar sebebiyle kişi başına düşen temiz hava hacmi yetersiz kalıyor ve hastalıklar daha çabuk yayılabiliyor. Ayrıca hasta çocuk okula devam ettiğinde, iyileşme süreci uzayabilir.

Peki, ne yapılmalı?

Öncelikle hasta çocuğun bir sağlık kuruluşuna götürülmesi ve evde dinlendirilmesi, tedavi edilmesi gerekir. Velilerin, öğrencinin dengeli ve sağlıklı beslenmesine özen göstermesi ise diğer bir önemli adımdır. Çocuklar her gün süt, yumurta, sebze, meyve yemeli. Her gün et ya da kuru baklagillerden yeterli miktarda yiyerek protein ihtiyacı karşılanabilir. Ancak velilerin yanı sıra okullar da önlem almalıdır. Okulda gıda hizmetlerinde çalışan personelin sağlıklı olması, hijyen kurallarına uyması, sınıflarda ise yeterli havalandırmanın sağlanması gerekir.

Gereksiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanımından kaçının

Antibiyotikler bakterilere karşı etkili ilaçlardır. Ancak üst solunum yolu enfeksiyonların çoğunluğu viral olduğu için antibiyotik almak gereksizdir. Enfeksiyonların uzun sürmesi ve sinüzit, orta kulak iltihabı veya akciğer hastalığına yol açması durumunda antibiyotiklerden yardım alınır. Akut rinosinüzitte semptom ve bulgular ile bakteriyel-viral enfeksiyon ayrımı yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Akut orta kulak iltihabında yakın izlem mümkünse, antibiyotik hemen başlanmayabilir. Ancak, yakın izlemde yaşanabilecek sorunlar nedeniyle genellikle tanı alan çocuklarda antibiyotik tedavisine başlanması gereklidir. Yine, akut boğaz enfeksiyonlarında ateşin 38 dereceden fazla olması ve boyunda ağrılı lenf bezi bulunması antibiyotik kullanımını gerektirir.

Çocukları üst solunum yolu hastalıklarından korumak için;

İlk anlarından itibaren tüm aşılarını yaptırmamız gerekir.

Ellerini düzgün ve sık yıkamasını sağlayın.

Düzenli ve sık beslenmesini sağlayın.

Yeterli miktarda sıvı tüketmesini sağlayın.

Uyku alışkanlığının düzgün olmasını sağlayın.

Mevsimine uygun kıyafetler seçmesini sağlayın.

Düzenli spor yapmasına yardımcı olun.